Det er godt nok vildt! Man er sgu stolt af at være færing i aften - specielt også efter at færøernes U19 mandskab i håndbold i dag har spillet sig i kvartfinalerne i VM, hvor de skal møde Egypten. U21 håndbold mandskabet spillede sig tidligere i sommer også til kvartfinalen i VM i håndbold. Det burde være totalt urealistiskt at holdsport i en så lille nation skal klare sig så godt.
Jeg vil dog bemærke, at beskrivelserne af målene hos Klaksvig ikke er helt korrekt. Det første mål er en kæmpe frækkert af Frederiksberg, hvor han snyder alt og alle ved at skyde på mål fra højre side med sid venstre ben, hvor alle tror han vil lave et indlæg - det er noget af det frækkeste jeg har set på en fodboldbane længe. Det næste mål bliver klasket op i nærmeste kryds med hans kolde højreben efter et kontra, hvor Frederiksberg tager en lang spurt i det 86. minut.
Godt nok spiller Frederiksberg i en lille klub og arbejder til dagligt som chef i en engorsvirksomhed på Færøerne, men lige pt. er han en af Europas varmeste fodboldspillere. De norske kommentatorer sammenlignede hans frisparksteknik med David Beckham og Roberto Carlos - hvilket måske er at tage munden lidt fuld - men han er imminent lige pt.