Snak

Mere indhold efter annoncen

Klopp jubler over sejr på svær udebane

søn 16. apr 2017
Jürgen Klopp glæder sig over tre Liverpool-point på udebane hos West Bromwich, der er et svært sted at spille ifølge den tyske manager.

Læs hele nyheden her
Vi skal nok få top 4! United kan ikke åbne op for små holds defensiv, så de kommer til at smide massere af point. Arsenal kunne dog være en trussel, hvis de får vind i sejlene.
Real Madrid Liverpool AGF " I troede vi var døde og borte "
Arsenal får svært ved at hente os. De skal vinde de 3 kampe de har i hånden, hvilket er et stort pres i sig selv, og selv hvis de gør vil de stadig være 3 points bagud.

United er imo den eneste seriøse trussel mod vores (mindst) 4. plads
OB siden ... altid Liverpool FC siden ... altid Saints, 49ers Liverpool Football Klopp
Til info skal vi sandsynligvis bruge en 3 plads for sikre CL. 4 pladsen er nemlig ikke sikker hvis United vinder EL. Hvilket er sandsynligt med de hold der er tilbage i den turnering
Jo den vil stadigvæk bære sikker hvis United vinder EL. Et land må maks havde 5 hold med i CL og ikke kun 4. Hvis både United og Leicester vinder forholdvis EL og CL så vil Liverpool miste CL selvom de skulle komme på 4. Pladsen
Til info skal vi sandsynligvis bruge en 3 plads for sikre CL. 4 pladsen er nemlig ikke sikker hvis United vinder EL. Hvilket er sandsynligt med de hold der er tilbage i den turnering


Dette er ikke korrekt, 4 pladsen giver ikke adgang til CL, hvis United vinder EL og Leicester vinder CL !!, så skulle dette være på plads...-:)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er ikke det nemmeste program hverken United el Arsenal har tilbage. Med fare for at jinxe, så må fordelen marginalt ligge hos Liverpool i forhold til top4.
27. april: Man. C - Man. U
30. april: Tot - Ars
7. maj: Ars - Man. U
14. maj: Tot - Man. U
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Helt enig i det generelle perspektiv om, at vi selv står med ansvaret. Gør vi tilnærmelsesvis rent bord, så er vi i top 4. United spillede flot og godt i dag, og det kan naturligvis være noget, der kan holde dem kørende, men hvis ikke vi kan få et bedre udgangspunkt end United i dette kampprogram vi har kontra deres, så fortjener vi ikke at være med i CHL.

United skal først vinde deres 2 kampe, de mangler, også har de altså også et væsentligt sværere program end os. Det lugter af top 4, men selvom det lugter, så tør jeg ikke juble. Vi har haft svært ved at gøre noget imod de små hold, der pakker sig ned, og i dag var ingen undtagelse, selvom vi vinder. Vi kunne sagtens have både tabt og spillet uafgjort i dag, ligesom sejren kunne være større. Der skal være mere kynisme i defensiven og offensiven, hvis vi skal vinde de her kampe hver gang.
Migs er begyndt at redde point. Det er et klart plus i slutkampen.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Liverpool ligner pt. ikke et hold der kan tabe. City med Aguero i målform ligner heller ikke et hold der kan tabe. Jeg er sikker på at top 4 forbliver som den er nu.
En lille fordel for Liverpool er helt sikkert også at en enten Man U eller Man C mister minimum 2 point mere da de skal mødes.
Og så kan man vel sige at når først Mignolet har stor indflydelse på resultaterne til Liverpools fordel med klasseredning efter klasseredning, så kan det ikke gå galt for Liverpool
I am an Owl.. ............. Meaning that I support Sheffield Wednesday, by all means
Er der en der kan forklare mig følgende:
Hvis United ender over Liverpool og bliver nummer 4 og Liverpool bliver nummer 5, samtidig med at United vinder EL og kommer i CHL den vej, er det så 5. Pladsen som giver den sidste CHL-billet i PL??
Annonce