Snak

Mere indhold efter annoncen

Kontant Neestrup: Skal fucking ikke ligge nummer fem

man 8. dec 11:19

Jacob Neestrup fortæller, at uanset hvad, så er det ikke godt nok, at klubben går til vinterpause på femtepladsen i 3F Superligaen. 



Læs hele nyheden her
Det er nemlig helt rigtigt. Så sig venligst op, din underpræsterende undermåler, lusede socialdemokrat, lallende amatør, hundehoved og hængerøv.

Eller altså... Du gør det ikke godt nok, så i samarbejde med klubben bedes du venligst finde en anden arbejdsplads.
Men det er nu meget hyggeligt, for alle andre i suppen…
Moral er godt.....
Håber de holder fast i Nees, kan godt li hans stol og kontante måde og være på. Plus det er mere Åbent i ligaen PT
Nu må se hvad for noget ballade FCK kan lave til foråret, men ellers tænker jeg da at man skal huske og nyde det så længe det vare. Mon ikke FCK er tilbage hvor de høre til i den nye sæson? 🙂

https://facebook.com/enchancetillasse/
De manglende resultater er et udtryk for den krise klubben er i og har været i længe. Folk lader sig forblænde af forrige sæsons The Double og glemmer tingenes tilstand. Denne nedtur skulle komme før eller siden, når ejerne bevidst ikke ønsker at prioritere dygtige og kompetente folk på ledelsesgangene eller at forbedre faciliteter mv. Ejerne vil have det hele for det halve, og med den strategi graver de sin egen grav. FCK er pt. En synkende skude, men ingen ønsker at erkende det eller sætter ind for at redde det. Man satser fortsat på at den strategi man har brugt i de sidste par år vil føre til sejer - problemet er bare at man har sovet i timen, og i mellemtiden har FCM og AGF bygget på og løftet deres niveau, til et sted hvor FCK begynder at halte. Det er ikke længere nok «bare» at have den dyreste trup - de andre ting skal også følge med. Men desværre er man i FCK blevet forblændet af egen succes og klubben er i praksis et stort ekkokammer af rygklapperi og vennetjenester hvor man udelukkende lever på gamle meritter. Der skal ansættes en ny cheftræner med fornyet energi og endnu vigtigere en ny sportsdirektør der er opgaven voksen, og som kan råbe ejerne og bestyrelsen op. VÅGN OP og tag tingenes tilstand alvorligt, ellers går skibet ned.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hold da op en flok forkælet fans, ligeså snart der er modgang, så skal alt og alle fyres.
Fucking væn dig til det. Fucking tudefjæs.
Manden har The Double og en CL kvalifikation i ryggen og folk vil have ham losset ud 5 måneder senere. Sateme ikke meget modgang FCK-fans kan tåle. Tiden hvor FCK vinder det danske mesterskab 80% af gangene er ovre.

Når det så er sagt kan FCK selvfølgelig ikke leve med at skulle misse top 6, så der er selvfølgelig grænser. Men lige nu har de sølle 3 point op til en 3. plads som selvfølgelig ikke er godt nok for en klub som FCK. Men som skrevet tidligere de vinder ikke mesterskabet hver sæson så de vil have sådan nogle sæsoner i blandt og det her tyder på at det bliver en af dem.
Denne nedtur skulle komme før eller siden, når ejerne bevidst ikke ønsker at prioritere dygtige og kompetente folk på ledelsesgangene eller at forbedre faciliteter mv. Ejerne vil have det hele for det halve, og med den strategi graver de sin egen grav.


Ak ja. De store stygge dumme ejere.

FCK drives som et separat selskab i en stor koncern af Jacob Lauesen og Sune Smith Nielsen. De store stygge og dumme ejere stiller det klart største spillerbudget i Norden til rådighed. De store stygge dumme ejere har netop accepteret at FCK skal købe en fodboldklub i et andet land fordi det er blevet fortalt dem at det vil gavne FCK.

De store stygge og dumme ejere har også accepteret at der er blevet etableret et kvinde fodboldhold på et godt niveau til trods for at man, ifølge UEFA´s regler, nemt kunne have valgt den skrabede løsning og blot investeret i pige ungdomsfodbold. Og så er der alle de tiltag der er taget som der ikker bliver talt eller skrevet så meget om.

Der er ingen grænse for hvor dumme de store og stygge ejere er.

Det eneste de store stygge ejere kan kritiseres for er at der ikke er et tidssvarende træningsanlæg. Ikke andet. Alt andet er blot støj.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Hold da op en flok forkælet fans, ligeså snart der er modgang, så skal alt og alle fyres.

Den kommentar skulle jo dukke op.
Der findes ikke den klub herhjemme eller internationalt som kan gennemgå en lignende down-periode uden deres fans kræver af- og tilgang. Name of the game. Og den beskyldning skal helt sikkert ikke komme fra en bif fan. Så er det i hvertfald fra en historieløs en af slagsen..
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
Annonce