Snak

Mere indhold efter annoncen
Hold op med at tude!!!

Dommeren sagde, at der var straffe!

VAR sagde, at der var straffe!

Ergo: Der var straffe!!

Så kan i vist ikke koge mere suppe på den!!

Den eneste grund til, at I brokker jer er, at det var FCK, der fik straffesparket!!
En stemme på Mette Frederiksen ER en stemme for åben krig med Rusland
@meefa vi fik dem hvor VAR omstødte dem. Næsten ingen af dommeren. I sæsonen fik vi 7 både ude og hjemme. FCM fik 11
@Merlin
Jeg kunne også godt have linket til udtalelsen, intet problem i det.
Men MK kommer med bullit points derved de ting der skal fremhæves.
Vi er helt enige om at det er dommerskøn, men når Tobias Bech nedlægges med en glidende tackling bagfra og får at vide han ikke gør nok for at undgå den og spiller for meget den.
Så finder jeg det usmagligt at hører på en dommer to weekender i træk være tilfredse med deres domme som stikker i hver sin retning.

Og ift. de "hjemme-frabrikkerede fantasier" så vil jeg anbefale dig at se VAR rummet på Viaplay med Michael Johansen. Så kan du hører lidt mere om de fantasier :)
Hvis der ikke var straffe igår , kan i da ikke sige der var straffe til AGF i sidste uge. Situationerne er næsten identiske. Det er så ikke 2 fejl men kun 1 den ene af ugerne
@des64
Det er heller det der bliver sagt.
Det der bliver sagt er at hvis der ikke straffe i forrige weekend, så var der heller ikke igår.
Men hvis der var straffe igår, så der også have været forrige weekend.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@*KSDH*

Vi er helt enige om at det er dommerskøn, men når Tobias Bech nedlægges med en glidende tackling bagfra og får at vide han ikke gør nok for at undgå den og spiller for meget den.


Enig, den udtalelse fra Krogh er jeg heller ikke enig i. Det gør bare ikke, at straffesparket i FCK-AGF er forkert.

Og ift. de "hjemme-frabrikkerede fantasier" så vil jeg anbefale dig at se VAR rummet på Viaplay med Michael Johansen.


Det er et godt program. Det ændrer ikke ved, at der IKKE lægges en linje, hvor alle dommerskøn skal pege i én retning. Der kan fra dommerstanden lægges mere vægt på bestemte parametre. Det betyder bare ikke, at der er kommet en ny linje, der medfører, at alle dommerskøn ved sådanne situationer skal pege i én retning. Det har du grundlæggende misforstået totalt.

Kan også forstå, at du ikke kan reglerne angående straffet, som FCK fik efter slutfløjt mod FCK dengang.

Well... Der fantaserer du jo nok bare igen.
Ville jeg også være, hvis det var min arbejdsgiver jeg havde fløjtet for.
KSHD det er jo det samme. Jeg mener klart der var straffe igår og mener også at AGF blev snydt sidste uge. Længere nede i tråden snakker folk om fejl i sidste og denne uge
Selvfølgelig er der straffe. Links er hovedløs i aktionen, hans strakte ben skaber en kontakt der kunne ses fra månen. Claesson gør blot sit job. I sidste runde skulle Bech naturligvis også have fået et straffe, det har dog intet med gårsdagens kamp at gøre. Klart og tydeligt straffe no discussion
Des64
Jeg vil mene der var et tydeligere straffe sidste weekend fordi at Bech får fjernet benene i en glidende tackling.
FCKeren falder/hopper henover et stående udstrakt ben. begge straffe kan dømmes...
det er så ihvertfald ikke faldet ud til AGF´s fordel indtil videre
Annonce