Snak

Mere indhold efter annoncen
Det der provokere mange AGF fans er at man i sidste uge missede et, tilsyneladende KLART straffe, fordi Beck fald teatralsk, og derfor mente dommeren også efterfølgende at det ikke skulle dømmes.

Nu sker det samme, men denne gang skal den dømmes.

Enten skal der være straffe på begge, ellers skal der ikke... Jeg lever med begge ting, bare de er enige i dommergruppen.
Holder hverken med AGF eller FCK, men det dér må simpelthen ikke være et straffespark. Minimal kontakt, som Claesson selv søger, inden han smider sig.
Det der dog virker som et lidt spærngende punkt er at det er Claessons højre knæ som snitter Links. Det er jo en anelse skørt i og med at det venstre jo burde komme før.


Hvor tror du Claessons venstre ben var endt henne, når du kigger på billedet?

Skulle Claesson bare have stoppet sit løb fordi Links vælger at stikke et ben ud på den måde han gør?

Uanset hvordan du vender og drejer den, så opnår Links en fordel ved at stikke benet ud - enten rammer han Claesson og bringer man ud af balance, eller også forhindre han ham i at komme frem til en bold han ellers havde nået fordi han skal sænke sin fart pga. Links´ udfald med benet. Links er ikke i nærheden af bolden, og det er torske dumt lavet af ham.

Igen: de dømmes ikke hver gang, men de kan sagtens dømmes.

At AGF så ikke får et lign. straffespark mod FCM er jo mere et udtryk for at der ingen linje er i dansk fodbold, end det er udtryk for en fejldom.
Og så viser situationen hvor AGF målmanden kanter Froholdt desværre meget godt hvorfor offensive spillere har det med at overspille engang imellem. Sløjt dommerarbejde/VAR at de lod den passere bare fordi angriberen ikke smider sig.


Det var jo ikke en oplagt målchance, bolden er på vej mod hjørneflaget da der er en minimal kontakt. Bagerste mand findes ikke i fodbold.

Dommerne bliver nødt til at finde en linje i hvad de dømmer, ellers kommer de til at se dumme ud hver anden uge når de modsiger hinanden.
Det havde været mere befordrende for den lysegrønne dommers fremtidige karriere, hvis han turde stå ved sine fejl.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes isoleret set, det er en OK kendelse selvom Claesson springer teatralsk (det mest sjove er jo, at Links i kampen mod FCM ikke fik et klokkeklart frispark da han sprang over et benspænd og tabte en farlig kontra).

Problemet for mig er bare den vanvittigt inkonsistente linje som der lægges fra runde til runde blandt dommerne. Jeg troede de mødtes inden turneringsstart og blev fremlagt sæsonens linje - det ser jeg slet ikke.

Og det i sig selv er utroligt frustrerende som TV-seer/fan/oddser etc.
Syntes der var straffespark. Kontakt ved knæet. At han så falder så det er åbentlyst gør jo ikke at der ikke er klart straffespark. AGF skulle også have haft straffe mod FCM , så der blev de snydt. Lyder til at i alle har vænnet jer til at man må tage brydergreb og smide folk i jorden og at man med begge arme kan holde om en , skubbe med begge hænder i ryggen uden at der bliver dømt straffe. Vil bare sige at reglerne er ikke omskrevet så man må ikke nogle af de ting. Dommer siger hvis det havde været nede ved fødderne havde han ikke dømt det. De regler er heller ikke omskrevet så ville være et straffe alligevel. Alle lyder som Per Frimann od der er ikke kontakt nok eller han falder for let med mindre det er en Brøndby spiller det går ud over så mener han det gult eller næsten rødt
Det var jo ikke en oplagt målchance


Det er det da - havde Jesper Hansen ikke kantet Froholdt havde han da været igennem 1 mod 1 med ham?

Problemet er jo, at dommeren/VAR ikke dømmer sådan nogle, hvis ikke man falder på dem, hvilket jo er problematisk, da det til netop opildner til at spillerne skal lade sig falde, for at vise at der var en kontakt.
Dommeren glemte at sige, at han lagde en halv straffeforseelse fra tidligere i kampen sammen med denne her anden halve, og så blev det selvfølgelig til et straffespark. Nå, ja!

Kæft hvor var han latterlig gennem hele kampen - ungdom er ingen undskyldning - helt væk er han, når han ikke erkender sine fejl.
Og til jer FCK´ere, der mener, at der "selvfølgelig" er straffe. I er jo udmærket godt klar over, at hvis det her havde været i modsatte ende, så havde I råbt og skreget på nøjagtigt det samme. Ligesom jeg måske havde været mere tilbøjelig til en "han giver ham chancen for at dømme den"-attitude, hvis det var GF, der havde fået den.


Alle er biased. Det har du ret i - dem der benægter det er ofte de mest biased.
Når det er sagt rykker det aldrig det store ved ens egen vurdering på tingene at AGF fans er uenige, for vi ved jo at der altid bliver set spøgelser og stortudet fra den kant. Ulven kommer og alt det der.....
If you know, you know.
Annonce