Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er vel ikke overraskende at en ung dommer ikke kan stå for presset i Parken. Film - ikke så meget at diskutere der, bare synd at både dommer og VAR teamet hopper på den. Synd for AGF der var klart bedst i 1. halvleg
@silikone

Argumentet er heller ikke at fordi der blevet lavet fejl i sidste at man gøre det samme igen.
Argumentet er at Morten Krogh sammen med hans kollegaer tilsyneladende har sat sig ned før denne sæson og aftalt at kontakt i felter er IKKE det samme som straffe. Der skal være kød på kontakten og det teatralske skal væk.
Men det møde var Lasse tilsyneladende ikke med til, da kontakten igår var meget mindre og det teatralske var meget større.
Så argumentet er linjen fra den danske dommerstand, så det rammer lige.
Desuden kan JDB i VAR vognen jo sagtens kalde banedommeren ud og kigge på det, men JDB var tilsyneladende heller ikke med til samme møde til Morten Krogh.
Det har da intet med sidste uge at gøre, det er som sædvanligt AGF der bare tuder
@*KSDH*

Argumentet er at Morten Krogh sammen med hans kollegaer tilsyneladende har sat sig ned før denne sæson og aftalt at kontakt i felter er IKKE det samme som straffe.


Hvornår har kontakt i feltet været = straffe?
Historien fortsætter fra sidste sæson hvor dommerne også havde negativ impact på vor pointhøst….igår fortsatte tyveriet. Der er bare nogle hold der får i pose og sæk….
Sudare Pro Communi Causa - dét har jeg gjort siden -80
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mon ikke Claessons har en stående i bogen til næste gang FCK møder AGF
I snakker om fejl i sidste uge og at de ikke behøver at gøre det igen denne uge. Det var stort set to ens situationer så det kan kun være den ene uge at der var fejl. Jeg mener så det var sidste uge at der var en fejl. Hvis i mener at der ikke var straffe igår, så fint men lad så være med at sige der var fejl sidste uge.
VAR samt en spiller ødelægger her kampen.. det er rent skuespil og film.. der er en berøring men seriøst straffe på den … snyder sig til sejr..
Søren
Han siger det som reglerne er.
Dommeren dømmer, VAR kan rette hvis den er klar og åbenlys fejl.
Da de her situationer ofte er et skøn af kontakt mm så ville VAR ikke sige klart straffe hvis han ikke havde sagt det.
For var skal ikke skønne, eller dømme.
De skal blot give dommeren besked hvis han overset noget klart og tydeligt ikke hvis de mener hans skøn er forkert.
Her har dommeren skønnet at kontakten og stedet for den er nok til et straffe.
Kontakten sker jo efter at Froholdt har smidt bolden langt ud mod hjørneflaget, havde han taget trækket mod mål var det klart, men det gør han jo ikke


Og du tror han havde valgt at lave det træk, hvis ikke Jesper Hansen var kommet stormet sådan ud af målet, alt alt alt for sent?

Trækket er jo en direkte konsekvens af, at Jesper Hansen kommer for sent. Havde Jesper Hansen endvidere ikke kantet Froholdt efter trækket, var han også nået frem til bolden før han gjorde, hvor der i så flad havde været frit mål.
Annonce