Haha det er lidt som når man (bonus-pater boldbruger) ikke kan forstå at der kan forekomme aflysninger i lufthavnen pga sne og henviser til en eller anden lufthavn længere nordpå hvor de godt kan håndtere det.
Den nordligere lufthavn har købt en eller flere maskiner til flere mio for at holde banerne ryddede, det er klart at en DK lufthavn vælger at sige aflysning fremfor at have kæmpemæssige udgifter til noget som kun er et problem hver 8. år.
AaB og Kommunen kunne ikke gøre noget, skrue yderligere op for varmen dræber muligvis græsset, bedre dækken har man måske ikke lige i sådan en situation og når man hører at ca -10 også giver aflysninger i Norge eller for den sags skyld i UK hvor budgetterne er meget større sætter virkelig tingene i relief.
Udvandret Nordjyde.
https://9gag.com/gag/aQ3rNP7