@KennethF
Allerede dér mistede jeg faktisk lysten til at læse resten...
Og +1 til BoroDane i øvrigt.
Hop du bare videre kammerat...
Men det er godt nok imponerende at man ikke kan forstå, at når jeg bruger ordet forkælede om fodboldspillere, i den sammehæng som jeg bruger ordet, så er det ikke min egen holdning, men derimod hvad resten af befolkningen tænker, som er i langt overvejende flertal ift. nogle anonyme bold.dk brugere. Og ved du hvad, det er skam flertallet der bestemmer.
Den fare er næppe større end samtlige børnefamilier der sender deres børn afsted dagligt, eller alle dem der handler ind i store lukkede butikker som Bilka, Bauhaus og IKEA eller frisøren der berører fremmede dagligt.
Suk...
I Bilka osv. står folk for det meste med afstand imellem hinanden, udover ingen af dem render rundt og takler hinanden, og spytter på vilkårlige tidspunkter.
Der regnes jo netop med et øget antal smittede, pga. at man har åbnet lidt op for, at børn kan gå i skole, og diverse andre erhverv er genåbnet, hvor vores nuværende kapacitet i sundhedssystemet igen kommer under pres om nogle få uger.
Hvorfor i alverden skulle man så tillade, at fodbolden skal få lov til, at være en øget belastning for systemet?
Der er intet tryk på nogle samfundskritiske ressourcer. Hvor mange testcentre ser du der er overbebyrdede?
Det er da et helt håbløst argument, der er skam rigeligt tryk på testcentrene, ikke for meget, men nok. Testcentrene skal kunne teste alle der har symptomer, og derfor er det ikke specielt smart, at man tilfører en konstant og tilbagevendende belastning, som fodbolden ville være.
Det er jo ikke et spørgsmål om de lige nu er overbelastet, men hvor meget belastning kan der forventes at være, når man ser konsekvensen af genåbningen for børnefamillierne med andre. Der er ikke nogen der ved hvor stor belastningen vil være, andet end, at man ved, at den vil være større end den er lige nu. Derfor kommer fodbold som unødvendig belastning ikke til at ske, glem det.
Nej det er overhovedet ikke det samme. Det er vist mere din generelle misundelse der skinner igennem.
Misundelse? Hvorfor er det lige jeg skulle være misundelig? Min tegnedreng er skam rigelig tyk, jeg har skam ikke noget problem med solidaritet af den årsag.
Man kan være på forkant, som vi har været, men på et tidspunkt vil det også være på tide at bevæge sig fremad som samfund. Vi tillader os ikke alt muligt i øst og vest, men overvejer inden for hvilke brancher, det kan give mening at åbne op og hvor risikoen er så lille, at en fortsat nedlukning ikke giver mening.
Du skal regne med, at vi bliver nødt til, at blive ved med at være på forkant. At bevæge sig fremad må ikke betyde, at blot fordi nogle mennesker har en trængt økonomi, så må vi gå i panik og åbne op for alle mulige ting.
Det bliver en vurdering af, om et enkelstående erhverv, som eksempelvis fodbold, vil betyde en øget belastning, og om den belastning vil ebbe ud, så snart konsekvensen af den er overstået. Og der vil det desværre være sådan med fodbold, at man ikke kan regne med, at den ikke vil blive ved med at være en belastning for sundhedssystemet.
Derudover er det også ekstremt dårligt signal at sende til befolkningen, at vi skal til at teste en flok fodboldspillere flere gange i ugen, samt alle de mennesker de kommer i kontakt med, fordi de ikke kan finde ud af, at blive hjemme.
Hr. og Fru Jensen vil nok foretrække, at det bliver dem selv, som får lov til at tage på arbejde, fremfor at et unødvendigt luksus erhverv, skal få fortrinsret fremfor resten af landet.
Det handler ikke om at tage noget fra nogen eller skide på de svage, selvom du gerne vil gøre det til en kamp mellem rig vs. fattig og stærk vs. svag.
Det handler netop om at beskytte de svageste i vores samfund. Det handler heldigvis ikke i Danmark om rig og fattig, men derimod gammel eller ung og syg med mere. Og dertil handler det så om de få egoistiske røvhuller, der ikke kan se ud over deres egen lille næse. Jeg vil, jeg vil, men alle andre skal...