Snak

Mere indhold efter annoncen
"Vi bør ikke blande politik og fodbold," skreg folk under VM.
Men det er åbenbart fint at en minister blander sig i fodboldens verden.

Alt er underlagt økonomi og er derfor politisk. Kultur er også et politisk forhold.
@bruger 154592

Øverst til højre på skærmen lige til venstre for Køb Bold+, kan du tast dig ind og ændre brugernavnet.
Man er godt nok naiv hvis man tror at det ikke har betydning når polikere begynder at blande sig i sådan noget her, for det er jo langt fra kun den danske kultur minister der er begyndt at ytre sig i Europa nu her.

Professionel fodbold er underlagt samme regler og myndigheder som alle andre virksomheder, så selvfølgelig er det ikke ligegyldigt for FIFA hvis en række politikere i EU begynder at blande sig aktivt, der i yderste konsekvens kan diktere retningslinier fra egne fodbold forbund + det europæiske forbund UEFA udi om man må investere penge i det her projekt eller ej.

Et er at en kultur minister selvfølgelig skal kommentere så skeltættende en ting som det Infantino er kommet med, noget er at det selvfølgelig også handler om et signal overfor Trump land som Infantino er en del af. Der ligger andre lag i det her end det blot handler om fodbold og FIFA - ingen tvivl om det.

Når det er sagt så er det lidt svært at se hvorfor man synes den danske kultur minister skal hagles ned, hvis man reelt set har den samme holdning. Det er sådan noget der ikke giver den store mening man ser rigtig meget af herinde ;-)
Mange her på siden ser kun navnet og ikke budskabet.

At politik og sport er adskilt er vist kun noget man har tillagt betydning i Europa, se bare Trump, Qatar, Saudi Arabien og alle de andre skandaler.

Med et bovlamt DBU er det sgu kun godt med en kulturminister der tør stille sig frem og sige fra.

At man altid kan hade på en radikal nytter ikke en skid. Vi er oppe mod så stærke kræfter at vi simpelthen ikke kan holde til at skyde på en allieret, bare fordi vi ikke kan lide hendes udlændingepolitik/værdipolitik/arrogance eller whatever.

Øjnene på bolden mine herrer og damer, det er kun godt for sagen med en kulturminister som siger fra.
Magthaver går ud og leverer en tydelig melding imod FIFA, mens DBU sidder med hovedet oppe i røven. Endelig en klar melding som kan bane vej for at Jesper Møller, Brøgger og co. kan komme ud af busken.

Boldbruger8000:
HUN SKAL FANDME IKKE KOMME HER OG SIGE NOGET.

Om jeg begriber hvordan Bolds kommentarsektion blev så turbotosset, men her er vi...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som kulturminister har Zenia Stampe politiske kontakter og forbindelser til kolleger i andre lande og kan være med til at sætte emnet på den internationale dagsorden. Hun kan ikke alene ændre FIFAs beslutning, men hun kan bidrage til at samle et bredere politisk pres, hvis flere regeringer og fodboldnationer deler bekymringen.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Jo mere hun og hendes kolleger i andre lande kan blande sig jo bedre.
Så kan FIFA jo bare true med at suspendere land x eller y, for politikeres utidige indblanden, som man bl.a. har gjort det med Nepal. Så kan de jo se hvor langt de så kan komme med den slags trusler.
Jeg ved ikke om den lille infame kulturheks er klar over at politisk indblanding i DBUs ageren er forbudt. Så så længe DBU ikke har meldt ud, er det problematisk at hun melder ud.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Den kære AI:

if it is just a proposal that the association is against can the minister back the association

Ja, hvis der udelukkende er tale om et forslag (og ikke et bindende regulativ), kan ministeren godt bakke sin nationale fodboldunion op.

Når FIFA fremsætter politiske, kommercielle eller strukturelle forslag, har medlemslandene fuld ret til at debattere, kritisere og stemme imod dem.

Ministerens opbakning er dog underlagt strenge betingelser for ikke at overtræde reglerne om politisk indblanding.

Hvornår ministeren GERNE må bakke unionen op:

Fælles front ved afstemninger: Hvis FIFA foreslår en ny turneringstruktur eller et nyt investeringskoncept, må ministeren gerne gå ud i medierne og sige: "Vi støtter vores fodboldunions beslutning om at stemme nej til dette forslag.

"Udarbejdelse af modargumenter: Ministeriet må gerne finansiere analyser eller rådgive unionen i, hvorfor forslaget vil skade den lokale idrætsmodel eller samfundsøkonomi.

Frivillige projekter: Hvis forslaget handler om et valgfrit kommercielt partnerskab, må ministeren gerne hjælpe unionen med at finde alternative investorer i stedet for FIFAs forslag.

Hvornår det BLIVER ulovligt (selvom det er et forslag):

Tvang over for unionen: Ministeren må ikke tvinge eller true unionen til at være imod forslaget. Beslutningen om at afvise forslaget skal være truffet 100 % uafhængigt af unionens egen ledelse.

Politiske sanktioner mod FIFA: Ministeren må ikke bruge statslig lovgivning eller politiske sanktioner til at blokere for, at FIFA overhovedet kan fremsætte forslaget på generalforsamlingen.

Angreb på FIFAs uafhængighed: Ministeren må ikke forsøge at true FIFA politisk (f.eks. ved at true med at nægte visum til FIFA-officials), blot fordi FIFA har fremsat et forslag, man er uenig i.Kort sagt: Så længe det er en demokratisk debat om et forslag, må ministeren gerne erklære sig enig med sin nationale union. Men ministeren må ikke bruge sin politiske magt til at diktere unionens holdning eller kortslutte FIFAs demokratiske processer.

“Der var andre der trak mer' end jeg”
Danske politikere er dåmme hvis de ikke mener noget og danske politikere er dåmme hvis de mener noget. Især hvis man er uenig med dem politisk i forvejen.

Breaking news! Vand er vådt!
Annonce