Snak

Mere indhold efter annoncen

Kun ét 'men' ved strukturen: Problematisk at FCK kan få tanken

tors 19. feb 07:08

I en ny artikelserie stiller Bold skarpt på Superliga-strukturen, som Daniel Rommedahl afgjort er fan af, men den mangeårige FCK-boss ser et enkelt alvorligt problem.



Læs hele nyheden her
Jeg er uenig i at 7 ikke skal have guleroden. Men fandme uhyggeligt at han konspirerer i, at FCK gør sig den grimme overvejelse. Men hos FCK bliver man sjældent ikke overrasket over noget selvfølgelig.

Jeg har hele tiden sagt, - at hvis FCK en dag ryger i nedrykningsspillet - så bliver strukturen fjernet som vi kender den idag.
Vi valgte, blandt andet, strukturen fordi de gjorde det i Belgien, og deres landshold var bare ved at blive verdensklasse.

Det er deres landshold ikke længere, og deres liga har heller ikke et slutspil.

Lad os nu få én lang sæson i stedet for alt muligt andet. Det er så synd, når halvdelen af ligaen bliver irrelevant, eftersom mit hold ikke kan møde 6 af holdene.

Jeg gider ikke engang hatewatche fck i nedrykningsspillet, hvis de skulle nå dertil.
DonJohn Det er desværre forkert det du skriver. I Belgien har deres liga fortsat et slutspil.
Det er en struktur der udelukkende er lavet for tv stationernes skyld. Det udvander produktet når de store hold skal møde hinanden 4 gange på en sæson. Før i tiden var et Derby noget helt særligt.

Det gør heller ikke holdene stærkere at de har så mange vigtige kampe igennem hele sæsonen. I så fald ville vi være bedre i Europa generelt men det er alene FCK og FCM der kan begå sig. Se på Norge, Sverige, Tjekkiet og Polen hvor mange hold kan gøre sig gældende.

Hvis man i stedet udvidede ligaen til 14 eller 16 hold og kørte almindelig struktur, så fik man flere "nemme" kampe for alle hold i løbet af en sæson og netop dette ville gøre fx talentudvikling bedre fordi de store hold ville have flere kampe til at teste talenter af i.

Samtidig ville hold i Vejle, Lyngby kategorien have nemmere ved at etablere sig, mens det var mere åbenlyse hold der skiftedes om de sidste pladser. Alene det at så mange store hold har været i 1 div i de seneste år vidner om, at der er et problem med ligaen for det er ikke godt for dansk fodbold når AaB, OB og faktisk også Horsens, Esbjerg osv ligger og roder rundt for længe dernede.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gode overvejelser og udtalelser.

Jeg er enig i, at det sportsligt er fundamentalt forkert, at nr 7 kan spille om at komme i Conference League. Omvendt er det med til at gøre Superligaen mere spændende for alle hold over hele sæsonen.

Idéen om at give nr 7 en stor pengepræmie er måske et godt kompromis.

Når vi så er i gang, så bør UEFA også ændre deres praksis, så hver liga selv afgør hvem man vil give Europe League-pladsen til. Det er for mig sportsligt forkert, at vinderen af pokalturneringen skal få den billet, mens nr 2 i Superligaen p.t. må nøjes med Conference League.
Ja, det blir sgu grineren når FCK muler sig i nedrykningsspillet og bliver nummer 8 - og Viborg sender dem ud af pokalen (ellers gør FCM i finalen) 😂😂
Jamen FCM blev nummer 7 for nogle år tilbage. Det var helt sikkert ikke bevidst, de var bare ikke bedre den sæson.

Men de kom i Europa, fordi de slog VFF i kvalkampen. VFF som var blevet flot nummer 3 den sæson.

Det er jo helt håbløst at man skal hgave den chance som 7er.
Nedrykningsspil skal være spændende helt nede i bunden, men der er ikke nogen grund til at gøre det spændende for 7.-8. pladsen. Det er for søgt.

Uanset hvordan man struktuerer det, kan hold altid beskyldes for at spekulere i at tabe med vilje.

Drop den 7. plads mulighed for Europa.
Når vi så er i gang, så bør UEFA også ændre deres praksis, så hver liga selv afgør hvem man vil give Europe League-pladsen til. Det er for mig sportsligt forkert, at vinderen af pokalturneringen skal få den billet, mens nr 2 i Superligaen p.t. må nøjes med Conference League.


OVerhovedet ikke. Pokalvinderen har rent faktisk vundet noget. Nummer 2 er bare blevet næstbedst. Det skal altid bedre kunne betale sig at vinde noget.
NP er Suppens bedste 6'er!

Sørg for at 7. Pladsen skal have flere point end 3. eller 4. Pladsen efter 32 runder - før playoff kampen bliver udløst
Annonce