Snak

Mere indhold efter annoncen

Löw har spurgt til 14-årig Dortmund-talent

søn 13. okt 2019

Joachim Löw har spurgt til Dortmunds 14-årige megatalent Youssoufa Moukoko, men opfordrer også til at lade offensivspilleren udvikle sig i ro.



Læs hele nyheden her
Den hype holdt ikke sidst en Mokouko på 14 var det største talent i verden. Tonton blev aldrig hvad vi havde håbet.
Tror simpelhen ikke på han kun er 14 år. Du ser nærmest aldrig nogle drenge på den alder være så udvikler med muskler og det hele. Gad godt han blev scannet så de kunne se hvor gammel han rigtigt er
Scannet? Tror du han har årringe?
Kan fortælle at jeg som 14 årig var 186,5 og blev altså kun 187. Nogle er bare hurtigt færdig med at vokse.
Moukoko er kun 1.72, så han er jo ikke et bæst som Lukaku fx var. Han er hurtigt, teknisk stærk og har et riv af et venstre ben. Om han er 14 eller 18 er jo ligegyldig, når han spiller u19 fodbold og ikke deltager på u-landshold, kan man jo mene. Men de tyske myndigheder har sagt, at tingene passer, og så må man tage det for gode vare. Tyskerne plejer at have styr på deres sager.
Salat: Årringe - hold kæft jeg var flad af grin over din kommentar. Klasse!
Man kan scanne et håndled og derved nøjagtig kunne se på knogle struktur ens alder
Cta: Vil du være sød at gi´ et link til, hvor det står beskrevet? Det er ny viden for mig - er bare nysgerrig!
Annonce