Snak

Mere indhold efter annoncen
@Arc light


Jeg har kun set ham 4 gange for Breda + et par kampe for Feyenoord. Derudover har jeg en kompis, som er gamle venner med Patrick fra B93-tiden, og han har set ham flere gange (live) i Holland, og har kun godt at sige om hans præstationer....
MEN, det paradoksale er jo, at hvadenten man har set ham spille eller ej, så burde førnævnte fakta alene være nok til, i det mindste, at gi ham chancen i en venskabskamp!
Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Ved ikke om Æresdivisonen er så meget foran SAS Ligaen længere, men ja det kunne da være fint at prøve ham af. Spillere som Thomas Rasmussen og Chris Sørensen vil i mine øjne være for gamle til at kunne begå sig ved VM i 2010.

Hvad er henholdsvis hans stærke og svage sider?
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Fuldstændig tåbelig idé.. kan kun komme fra genierne Olsen/Bonde
Men.. hvad kunne man ellers forvente... mon ikke der er fordi, at har manglet kontinuitet, som er årsag til at vi ikke kvalificerer os til slutrunderne, især i forsvaret? Find nu en fast opstilling

moderator
Er det tåbeligt at bruge backs der primært er gode i defensiven til kampe hvor der kommer meget pres på vores backs og så bruge backs der primært er gode i offensiven til kampe hvor vi vil være det helt dominerende hold?
https://kortlink.dk/sudv
Er jeg den eneste der syntes at 7 point på kontoen er godkendt? Hvad angår Mtilga så har jeg aldrig set ham spille, men det skulle da undre mig meget hvis ikke MO har.
FC Bayern München BK Frem Rigtige fodboldklubber forstår at god øl og fodbold bør gå hånd i hånd.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Arc light

Ud fra hvad jeg har set og hørt, så ligger hans styrke helt klart i den offensive del af banen. Spillede jo 10´er positionen helt op til senior-niveau, hvilket stadig godt kan ses i den måde han distribuere bolden på; han er pasningssikker, har et godt blik for spillet, og vælger ofte den elegante og kreative løsning (lidt ligesom Niclas Jensen). Men hvor Jensen altid har været langsom, så er Mtiliga faktisk også rigtig rigtig hurtig.
Hvad angår svagheder, så er han, af naturlige årsager, ikke den bedst skolet back, rent defensivt, men han har dog forbedret sig mærkbart på dette område, gennem de seneste par år! Har dog stadig en tendens til hovedløse (uprofessionelle) tacklinger, men men ingen fodboldspiller er jo perfekt, og jeg vil stadig mene at hans forcer i det offensive spil, mere end opvejer, de relativt begrænsede mangler i defensiven.
Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
"Hvad angår Mtilga så har jeg aldrig set ham spille, men det skulle da undre mig meget hvis ikke MO har."


Han havde heller aldrig set Jan Kristiansen spille venstreback, og alligevel vælger han at bruge ham på den position -og det i en super vigtig kval-kamp mod Sverige!!

Hvad enten Olsen har set Mtiliga eller ej, så er der ingen logisk forklaring, som tilsiger at en MIDTBANEspiller som Jan Kristiansen (eller Silberbauer, eller Jørgensen) skulle være bedre som venstreback end Mtiliga, og derfor ha chancen før ham! Fair nok, at mene at FORSVARSspillere som Christopher Poulsen, Chris Sørensen og Thomas Rasmussen, bør være foran Mtiliga, i køen, men at de andre også skal være foran, det er simpelthen for langt ude!!
Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Jeg er helt på bølgelængde med at rotere på backpladserne. Det er jo simpelthen det helt rigtige at gøre. Dem der mener andet er klart forblændet af deres had til M.Olsen

Men vil selvfølgelig, som så mange andre, gerne se at der bliver valgt nogen mere eller mere faste spillere til pladserne, således at dem der roteres med er nogen der er udtaget til landsholdet hver gang.
Lakris, synes dine agressioner over at Mtiliga ikk er på landsholdet, er rimelig voldsomme med det grundlag du har :O Det lyder som om du er i familie med ham :p hehe
Brøndby i mit blod, Brøndby i mit HOVED !!! ;)
Er det tåbeligt at bruge backs der primært er gode i defensiven til kampe hvor der kommer meget pres på vores backs og så bruge backs der primært er gode i offensiven til kampe hvor vi vil være det helt dominerende hold?
Ja... Hvorfor?

1) Det går ud over vores spillestil.
2) Vi spiller på de andres præmisser.
3) Det går ud over at spillerne bliver indkørt med hinanden.
4) De to backs, der blev brugt er rimelig rutinerede og helt okay defensivt også.
5) Hvis du vil udskifte backs, vil du så også skifte spillesystem alt efter hvem vi møder?
6) Det er fuldkommen useriøst - hvor mange andre lande eller klubber gør sådan noget? Nej vel? Ville Arsenals offensiv ikke blive noget tandløs, hvis de erstattede deres offensive backs alt efter modstanden?
7) Det næste bliver vel også, at man udskifter hele holdet efter hvem man møder.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Annonce