Snak

Mere indhold efter annoncen

Lang Inter-næse: Cancelo meldes på plads i Barcelona

man 5. jan 22:32

Joao Cancelo skifter til Barcelona, skriver Mundo Deportivo. Catalanerne snupper backen for næsen af Inter. 



Læs hele nyheden her
Sådan er det. Intet tab. Manden ville barce mere end os. Fint
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Cancelo er en rigtig dygtig back, så længe man spiller med en høj bagkæde og intenst genpres, hvor han ikke skal ligge og forsvare dybt og for meget omkring feltet. Det fås ikke meget bedre offensivt.
En fin transfer for Barcelona, men er der nogen der ved hvordan man kan allokere lønnen fra en skadet spiller og "give den" til en anden? Han modtager vel stadig løn selvom han er skadet?
Det kan de som sådan heller ikke - men ligaen kører jo med et lønsystem, som styrer hvor meget hver enkelt klub kan bruge i forhold til indtjening osv. - det er i det system, at en stor del af AC lønnen “fjernes” og gøres tilgængelig.
Chelsea siden 97/98 - Min farmors TV, DR1(da man fik noget for pengene), og PL var min religion, og Zola gud!
er der nogen der ved hvordan man kan allokere lønnen fra en skadet spiller og "give den" til en anden? Han modtager vel stadig løn selvom han er skadet?


Det er fordi det bliver allokeret indenfor den lønsum la Liga har fastsat for hver enkelt klub. Begge modtager stadig løn, men kun 20% af ACs vil tælle med i det beløb de må bruge.

Hvis du gerne vil vide hvorfor reglerne er lavet sådan, så kan jeg ikke hjælpe. Det er ret tåbeligt imo.
En fin transfer for Barcelona, men er der nogen der ved hvordan man kan allokere lønnen fra en skadet spiller og "give den" til en anden? Han modtager vel stadig løn selvom han er skadet?


De spanske klubber er underlagt et lønloft baseret på forskellige faktorer men bliver primært bestemt af deres omsætning

AC får selvsagt stadigvæk sin løn men Barca får qua skaden retten til at dække denne lønudgift fra deres egenkapital. Hvor stor en procentdel de kan allokere af ACs løn til nye spillere er baseret på skadens omfang samt hvor langt man er i sæsonen

Det var bl.a derfor Olmo kunne indskrives da man her kunne allokere lønnen fra den skade AC havde på daværende tidspunkt. Problemet for Barca opstod da AC var sin skade kvit og den del af hans løn man havde allokeret til at tage fra egenkapitalen pludselig igen indgik i lønbudgettet hvilket betød at der reelt set ikke var plads til Olmo i lønbudgettet samt at man ikke var godkendt til at operere indenfor den såkaldte 1:1 regel pga de økonomiske udfordringer på daværende tidspunkt
Lønloft vs omsætning var jeg orienteret om, men at kunne dække udgiften via egenkapitalen på den måde var jeg ikke klar over. Om det så giver mening er jeg nok ikke den rigtige til at vurdere :)
Annonce