Snak

Mere indhold efter annoncen
Stop dog det plidder-pladder sladder. FCM tabte, hvilket var helt i orden ift. fordeling af spil og chancer, så længere er den historie ikke.

Også kan man jo bare håbe at de bedre baner og en sejr får det gode, gamle EFB spil frem igen, for så er der en del flere point at hente...
D.B.R. ©

Ligesom du skal tro på jeres skinhead?

Kan du ellers give nogen rationel forklaring på at en spiller, med masser af selvtillid og medgang, som aldrig nogensinde har lavet noget sådan før, pludeslig skal få en total hjerneblødning efter 20 minutter af en kamp som FCM styrede?

I øvrigt kan du vel heller ikke seriøst påstå du tror det bedste om folk hvis du påstå Baba lyver lige op i kameraet?

Hvordan kunne man ellers provokere en mand så meget siger du, Gaardsøe, siger jo selv han er helt uskyldig? Fy for satan..
Han kommer da overhovedt ikk til at stå i et bedre lys af at ligge skylden over på Gaardsøe, for han har jo allerede kostet dem kampen, det kan han jo ikke ændre ved at give ham skylden.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
@ Hausser

Ligesom du skal tro på jeres skinhead?

Jeg tror du har bedst af at tage en kold pilsner inden du skriver mere.

Som sagt skal du jo tro på hvad Collins siger, men den køber jeg ikke, så der er ingen grund til at pisse mere op af den væg.

EfB vandt fuldt fortjent, udvisning eller ej.
Y. N. W. A. - #JFT97
Det klarer i fint selv. Du kunne istedet være lidt mere saglig, og give mig en RIGTIG god forklaring på, hvorfor Baba skulle lyve?
Skulle han opdigte det, for at "retfærdiggøre" sit røde kor? Hvad ville han få ud af det, hvis der ikke var noget om det, havde han nok bare sagt det som det var, at han dummede sig.

Derimod har Gaardsøe en mere end god grund til det, for ellers venter der ham en forhåbentlig lang karantæne, og en negativ omtale af dimensioner.

Måske i har nogle andre betragtninger, istedet for personangreb?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Madsthomsen

han kan da lige netop vinde noget ved at bruge racisme kortet, meget enda. for det første kan han bruge det internt i FCM som en undskyldning for at have dummet sig, det lyder trods alt bedre overfor ens holdkammerater at man er blevet groft provokeret! ligeledes så er Esbjerg og FCM konkurrenter iforhold til broncen og bare generelt i en tæt liga i år, så klart hvis han kan give esbjerg en karantæne til en central spiller ved at bruge racisme kortet så kan det da helt klart være en hjælp!
men igen jeg siger ikke Baba Collins lyver eller at Gaardsøe lyver, men det er bare alt for naivt at i ikke mener han har noget at vinde eller skulle kunne være kynisk nok til at spille et racisme kort der uundgåeligt vil trække fokus væk fra hans egen fejl!
Blackburn EFB
Selvfølgeligt vil Gaardsøe aldrigt indrømme hvis han har kaldt eller sagt lign. i situationen, da det vil bringe ham problemer og baba er normalt ikke en bisse, så noget må der være sagt el. sket. At Baba så burde holde sig over Gaardsøe´s lave niveau og bare overhøre hvad han evt. siger er en anden sag.

Men som der også blev nævnt fra kommentatorerne var at de havde fået at vide af dem der havde set episoden, at Baba havde svinget armen ud efter Gaardsøe, men ingen havde set ham ramme. Så hvis Gaardsøe har været racistisk og efterfølgende spillet skuespillet, er det fanme lavt.

Kampen, trods 10 mand formåede FCM at spille en flot kamp og til tider også spille Efb ned, som om FCM var en mand mere og hvis man kan snakke om fortjent/ufortjent, spillede Efb ihvertfald ikke til at de "fortjent" de 3 point idag.

FCM vil også komme til at tabe kampe, bare ærgeligt det skal ske på denne måde, mod et jævnt svagt Efb mandskab.
Hvorfor er det racistisk at kalde en for en abe? Hvis han opfører sig som en abe - dvs. laver idiotiske handlinger, der ikke burde høre menneskeheden til, så er det da fint at kalde personen for en abe. Der behøves bestemt ikke være noget racistisk i det overhovedet.
@ MadsThomsen

Selvfølgelig gør han da det. Ved at spille racisme-kortet hopper han over i offer-rollen, og får derfor større sympati hos mange, uanset det røde kort.

Havde han nu ikke brugt racisme-kortet var sindene næppe kommet så meget i kog som de er i denne tråd.
Y. N. W. A. - #JFT97
Anderskisten:

Nåede du ikke i bad inden du tog hjem Gårdsøe?!?!
Annonce