Snak

Mere indhold efter annoncen

Laporta: Vi respekterer De Jongs beslutning

lør 30. jul 2022

Barcelona-præsidenten Joan Laporta fortæller, at klubben respekterer Frenkie de Jongs beslutning om ikke at ville gå ned i løn.



Læs hele nyheden her
Der er ikke nogen, der bliver presset ud i Barcelona, siger han.

Heller ikke Braithwaite?
Sådan som de ellers agerer på transfermarkedet, ville jeg nok heller ikke overveje en frivillig lønnedgang…
Os en underlig situation. At blive bedt om at gå ned i løn, alt imens klubben handler ind i vildskab.
Kommer vel an på o
Hvad nye spillere får i løn

Hvis de Jongs løn er indeks 180 mens nye spillere er indeks 50-100 i det nye løn hieraki er det da forståeligt fra barcas synspunkt.
Mezut

Kommer vel an på hvordan man definerer presset ud. Men hvis der er 25+ spillere der er bedre end Martin og han derfor ikke er tiltænkt en registrering i truppen så giver det ikke mening ikke at søge spillere. Solgt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig skal De Jong da heller ikke gå mere ned i løn, især når man ser Laporta brage mia af.
Når man ellers læser andre uddrag fra det interview, virket det godt nok som om, at Laporta forsøger at skyde skylden over på De Jong.
I kan jo starte med at betale det i skylder manden, og så kan i måske åbne op for en ny kontraktforlængelse, hvor en løn nedgang kunne komme på tale.
Som Barca tilhænger er klubbens ageren ikke noget jeg er stolt af.
Samtlige spillere har været bedt om at gå ned i løn grundet covid og derved manglende omsætning.
Nu har man så fået nye indtægtskilder og bruger så pengene på at honorere nye spillere.
Signalværdien er yderst uheldig. Forstår godt klubbens tanke om at skabe et slagkraftigt hold asap, så man ikke falder bagefter, men man ser hvordan det hele er iskold business.
Det var da pænt af Jer, Laporta. Men man skal godt nok være strippet for selvindsigt for at købe så meget ind og efterfølgende bede spillere om at gå ned i løn.
@mezutcarzola
Medmindre man har de helt rød/hvide briller på , må man indse at Braitewaite, bare ikke er god nok til Barcelona.. Ja, de har selv skrevet kontrakt med ham og skal betale ham - men seriøst, han er jo ikke go nok…
Det er sku svært at finde hoved og hale i den her sag....

goal.com skrev for en lille uge siden om at untied havde aftalt en pris med barca på £55m - som så sidenhen pludselig steg til £63m + £8m i add ons da man rejste ned for at lukke aftalen.
min egen logik siger mig at barca indså at de jong ville have de penge som klubben skyldte ham, og ville så have united til at betale denne gæld oveni transferprisen.

https://www.goal.com/en/news/de-jong-man-utd-ten-hag-wait-barcelona-midfielder/blt16f7495df70b9a0b

det afviste united, og efterfølgende skrev flere engelske medier som goal og metro at de jong var blevet bedt om næsten at halvere sin løn;
https://metro.co.uk/2022/07/24/barcelona-ask-frenkie-de-jong-to-almost-half-his-salary-as-man-utd-wait-on-final-decision-17059899/

Barca skrev selv på Barça Universal;
Laporta: "Frenkie wants to stay and the club wants him to stay. However, we may have conversations, as there is a new salary scale in place. Our wage bill is 40% higher compared to our competitors, and we have to discuss that with our players."
Laporta: "We will do everything possible for Frenkie de Jong to stay. I hope that he does the same."

så var La Liga præsident Javier Tebas ude og advarer barca mod deres håndtering af de jong, og mindet dem om at de har en kontrakt og ikke kan presse spillere som skrevet både på bold og i alverdens medier.

så det hele runger noget hult.... men ligemeget hvad så er jeg ihvertfald glad for endelig at kunne læse sådan en nyhed som denne her idag.

1. AGF 2. Leeds 3. Atletico Madrid 4. Fiorentina
Annonce