Snak

Mere indhold efter annoncen
RIP.

Du bliver savnet.
https://www.youtube.com/watch?v=QGDGxol_gq0
Det gik skræmmende hurtigt. Hvil i fred du gamle kæmpe, og en af arkitekterne bag det største danske resultat i europæisk klubfodbold.
For satan da også, Lars. Du vil blive voldsomt savnet blandt os OB fans, hvor du er legenden over dem alle. Men du formåede at komme ud til hele DK gennem landsholdskampe og senere landsholdsarbejde med fynsk lune, menneskelighed og en evigt positiv indstilling til livet. Tak for alle oplevelserne; for mit vedkommende tæller de bl.a. en møgsur udgave af dig på stadion fra en af de sidste kampe i ´82, hvor du skældte Allan Hansen hæder og ære fra for at ikke at løbe med tilbage (jo, Høghen havde også temperament), klap på skulderen til Laudrup efter den første Real-kamp på stadion i ´94, hvor Laudrup scorede det sidste mål, og det urimelige lob-mål imod dig i din sidste sæson (mener det var imod Vejle?). Og 817 kampe. Et af den slags tal, der kommenterer sig selv. Bare tak for det hele, Lars; der er ikke mange af din kaliber.
Hvil i fred.
En af de største, ikke kun på Fyn og ikke kun pga fodbold. Hvil i fred.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvil i Fred Lars Høgh. Du vil blive savnet.
Lutter af positive kommentarer om dig Lars, med alverdens lykke.
Mennesker i sorg.

Det fortæller så meget om din person.

Hvil i fred.
Fodbolddommer – åben for saglig diskussion af fodboldloven. Selvom jeg holder med Real Madrid, forholder jeg mig altid objektivt. Cristiano Ronaldo er stadig min nr 1.
RIP fantastisk menneske!
Er chokeret over, hvor hurtigt det er gået her til sidst… Hvor er det bare trist.

Uanset hvilken klub man holder med her i DK, så var Lars Høgh sådan en type man bare rigtig godt kunne lide. Sådan var det i hvert fald for mig.

Lars Høgh var en samlende person. En af de sande gentlemen i sporten herhjemme, som både kunne have temperament og dedikation når det gjaldt. Men som samtidig også kunne rumme og anerkende andre mennesker, høj som lav, rig som fattig, medspiller som modspiller. Han var ikke bange for at "dele ud" af sig selv.

Han vil blive savnet af mange.

Æret være Lars Høghs minde, og alle varme tanker til de nærmeste pårørende.
Hvil i fred Lars.

Du var en sand gentleman.
AGF siden 1880
Annonce