Snak

Mere indhold efter annoncen

Lasse N: FCM og FCK er måske gået lidt i stå

tors 30. dec 2021

Malmö FF-danskeren Lasse Nielsen stikker i et interview lidt til de to danske storklubber FC Midtjylland og FC København, som han mener, at Malmö FF har været bedre end i de sidste år.



Læs hele nyheden her
Ja flot LN...
har han set dem selv i CL ????
#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
Ha ha dagens grin. Et heldigt mesterskab i år og så tror han de kan det hele… den svenske liga er klart dårligere end den danske. Ikke at superligaen er en stærk liga…
Hvordan var det Malmö klarede sig i Europa sidste år? Når nej. Og i år var de jo decideret pinlige i CHL. FCM præsterede meget markant bedre i CHL. FCK har i flere desuden vist noget mere imponerende resultater i Europa end MFF
Alle taler vel sig selv op. Intet odiøst i den udtalelse
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, vi kan alle grine af den udtalelse... men ikke desto mindre har han 100% ret i, at i de direkte møder mellem MFF og fck/fcm, har MFF klaret sig bedst. Det er meget muligt, at Allsvenskan er dårligere end Superligaen, men MFF kan sagtens stadig være det bedste hold individuelt. Og fck kan i hvert fald ikke siges at have klaret sig bedre lokalt + internationalt end MFF de seneste par år, uanset hvor meget man forsøger at tale sig selv op baseret på historiske resultater.

Hvis man lavede en turnering bestående af fck, fcm , Malmö FF, AIK, Bodø/Glimt og Molde er det på ingen måde sikkert, at fck og fcm vil slutte øverst, selv om den danske selvglæde, især blandt de to holds fans, er enorm. Og før nogle nævner den klub jeg holder med, selv om det er irrelevant her - ja, vi ville sikkert slutte sidst. Jeg forsøger, i modsætning til de andre klubbers fans, på ingen måde at gøre os bedre end vi er.
Haha… Shit… problemet er det er Sverige.

Uanset hvordan han vender og drejer den, så ligger DK 6 pladser over Sverige som liga.

I langt de fleste ligaer er der et eller to hold der driver ligaen i de point de tager der. Se hvor langt Skotland er kommet med to hold.

Så ro på kammerat. Selv deres åbenbart så succesrige år er middelmådigt.

Og nu laver Jon D. en Houdini fordi det hold er malket tom og der ikke er mere at komme efter. Et par unge der kan noget skrider og de gamle er netop gamle
@Vilfort Park

Nu er det tydeligt at se med dit patetisk farvede indlæg hvor stor en troll du er, men skulle der sidde nogen derude, som er dumme nok til at hoppe på dit idiotiske pis, så får du alligevel et seriøst svar du ikke fortjener.


Og fck kan i hvert fald ikke siges at have klaret sig bedre lokalt + internationalt end MFF de seneste par år, uanset hvor meget man forsøger at tale sig selv op baseret på historiske resultater.


FC København har de sidste 5 år været bedre end Malmø i Europa 3 ud af 5 af årene, med et enkelt år uafgjort. FCK har hentet tæt på dobbelt så mange point i Europa som Malmø har gjort det og ligger 25 pladser højere end dem.

Dengang Royal League eksisterede vandt dansk fodbold den alle 3 år. Forskellen på Superligaen og de to andre sekundaligaer i Skandinavien er blot blevet større. FCK er med afstand Skandinaviens største klub på alle parametre.
Nordens største.
FCK er med afstand Skandinaviens største klub på alle parametre.


Det eneste problem er så at de ikke rigtigt vinde noget............
Ikast FS / FCM siden 77
Hovedstaden: kunne ikke have skrevet det bedre ;)
Annonce