Redigeretfre 11. apr 2025
Kunstgræs en fordel for Bodø. Har selv spillet på FC Nordsjællands kunstbane og på gode græsbaner. Der er stor forskel, men det er selvfølgelig svært at sige præcist hvor stor fordelen er. Måske kan man få en idé om det ud fra dette citat fra David Nielsen, som har trænet norske og danske klubber med og uden kunstgræs:
– Man skal gøre det forbudt. Der er for stor forskel på den fodbold, der bliver spillet på kunstgræs og den, der bliver spillet på naturgræs (sagt om FCN og SIF’s kunstgræsbaner i Danmark).”
Et andet citat fra David Nielsen illustrerer også en anden pointe ved Bodøs spil:
– […] Du kan kun spille på én måde. Pasningsspil langs jorden er det, alle gerne vil se, og derfor bliver de her klubber, der spiller på kunstgræs, rost for at spille så flot. Men du kan guddødemig ikke spille på andre måder, hvis du skal være konkurrencedygtig.”
Inden vi begynder at sammenligne Bodø med de bedste hold i Nordens historie, er det værd at have ovenstående citat i in mente. Her er det blandt andet relevant at kigge på hvordan Bodøs spillere præsterer i andre klubber, når de bliver solgt. Kigger du på de sidste 5-6 år, hvor Bodø har været suveræne i Norge og gjort det godt i Europa, har ingen af deres profiler for alvor har slået igennem i udlandet. Ikke en gang landsholdsspillerne Patrick Berg og Jens Petter Hauge. Berg kom tilbage efter bare et halvt år i Lens. Der er en del andre tidligere profiler i rækken som ikke har præsteret andre steder end Bodø. Senest Albert Grønbæk for at tage en spiller som blev kåret til årets spiller i Eliteserien to år i træk.
De to som har gjort det bedst er måske Hugo Vetlesen, som er inde og ude af holdet i Brügge, og så danske Zinckernagel, som dog er i USA nu, men havde en fin periode i Watford og Brügge. Lidt tankevækkende at de tilsyneladende fungerer i hjemlige omgivelser i Bodø, der bliver beskrevet som en familieklub, men ikke kan præstere i udlandet.
Du kan også se på de spillere, der ikke er profiler på holdet nu. Deres to midterstoppere for eksempel. De har spillet hele deres karriere i hhv. Tromsø og Odd Grenland før de kom til Bodø i 2022 og 2023. De er 26 og 29 år. Kom ikke og fortæl mig at storklubberne har stået i kø for at hente dem, før Bodø hentede dem. Du kan godt være en rigtig dygtig fodboldspiller på kunstgræs, men det betyder ikke nødvendigvis at du kan præstere på samme niveau på naturgræs.
Bodø har virkelig fundet en formel som virker, særligt hjemme på kunstgræsset. De har også haft fine resultater på udebane, men vi også huske på at de var svineheldige med ikke at ryge ud til Twente. Så begge kampe, og Twente burde have vundet 3- eller 4-0 hjemme, hvor Bodø scorer på det ene skud de har indenfor målrammen. Twente var videre indtil de døende minutter i returkampen i Bodø, hvor Twente så scorer selvmål.