Snak

Mere indhold efter annoncen

Lebogang Phiri skifter til tyrkisk fodbold

søn 18. jul 2021

Den tidligere Brøndby-profil Lebogang Phiri har skrevet en treårig kontrakt med tyrkiske Rizespor.



Læs hele nyheden her
Troede faktisk han skulle til Brøndby , nå der kom nok en bedre løncheck forbi…
Jo, havde også regnet med at se ham på Vestegnen igen, penge kan flytte meget.
Brøndby er nu meget godt besat på midtbane pladserne.
AK1978
Haha det så sjovt hvor romantiske alle vi fodboldfans er..

´Troede faktisk han skulle fra Microsoft tilbage til Google, nå der kom en bedre mulighed hos Facebook´...
Det ville i min optik ikke give mening at ham en kontrakt i Brøndby, da de er ganske fint besat på midtbanen. Der er andre steder hvor de lønkroner kunne gøre en større forskel. En midterforsvar er essentiel for sæsonen. Det skal der simpelthen hentes ind.
Guingamp rykkede ned for mange år siden..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor mener folk at han skal tilbage til Brøndby nu og at han samtidig har valgt pengene over Brøndby? Godt nok komisk. Brøndby har ikke forsøgt at hente ham og derfor er Brøndby ikke en mulighed. "Nå der kom nok en bedre løncheck forbi" xD. Simpelthen grineren Konsulenten.
Synes faktisk de her rygter om Rizespor kom for noget tid siden, så kom rygterne om Brøndby lidt indenom. Så egentlig ikke så overraskende et skifte igen
Hvad dælen skulle han dog tage til Brøndby for når han kunne tage til tyrkisk fodbold?
Hvad dælen skulle han dog tage til Brøndby for når han kunne tage til tyrkisk fodbold?


Måske fordi tyrkusk fodbold heller ikke er bedre, medmindre vi taler om de pt. 4 største klubber, OG fordi lønudbetaling og ordnede forhold kendetegner dansk fodbold fremfor tyrkisk fodbold.
Han var god da han forlod Superligaen og tog til Frankrig, tror de færreste har fulgt med i hvordan han har gjort det i EA Guingamp i den næstbedste franske række.
Iøvrigt er jeg enig med
AK1978
Annonce