Snak

Mere indhold efter annoncen

Leipzig lurer på Kvistgaarden

tors 16. jan 2025

RB Leipzig holder øje med Brøndby-topscoreren, men de skal sælge, før de køber. Kvistgaarden er ikke førsteprioritet i Frankfurt på den korte bane – de skal bruge angriber både nu og til sommer.



Læs hele nyheden her
Han ender nok i bif hvis de vil ha for meget for ham.
Fodbold i mit hjerte.
For Superliga-bomberen skal væk. Spørgsmålet er blot om en udenlandsk klub her i januar vil indfri Brøndbys ønsker om et beløb på minimum 75 mio. kr. eller om det først kommer til at ske til sommer

Var det ikke 100mio?.
@Molsbjerge
Endnu et provokerende indlæg, hvor du skriver BIF med småt i en one liner som du har det med at gøre.

Når både Leipzig, Frankfurt og Celtic meldes interesseret, plus rygter om PL-klubber, Skal I nok regne med tættere på de 100 mio end de 50, selvom det åbenbart gør ekstremt ondt bagi for jer, siden I skal ind og provokere i hver tråd om Kvistgaarden-salget.
Han er slet ikke god nok til Leipzig. Langt fra.
han er alt for god til Lepzig
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Meefa
Og du er ikke begavet nok til at bestå 9. klasses afgangseksamen. Og hvad så?
Nu har du været inde i samtlige artikler med klubber der er interesseret i Kvistgaarden, for at sige han ikke er god nok til de klubber der har ham på radaren. Kunne du få dig en anden hobby end provokere i BIF-artikler, tak.

Modsat fcks utallige flops, bliver BIF-spillere solgt videre med stor gevinst, så de er generelt rigeligt gode nok, de spillere vi sælger. Ligesom Frendrup og Hermansen også snart bliver solgt til Ca 4-5x af købsprisen.
Alene af dén grund, er der historik for at du og dine provokerende medfans ikke aner hvad I snakker om ELLER udelukkende er inde i artikler om rivalen og trolle.
Showman
Er det ikke lidt dobbeltmoralsk, at du kalder det provokerende, når MolsBjerge skriver BIF med små bogstaver, for derefter, i et senere indlæg, selv at skrive FCK med småt? ☺️
I en sæson hvor Brøndby er i pokalsemifinalen, og ingen i toppen rigtigt viser niveau, kan han vise sig at gøre en forskel i forhold til hvad Brøndby kan nå i ligaen.
I min optik er han rækkens bedste angriber.
Så uden at kende evt. aftale mellem Kvistgaarden og klubben, så bør de holde på ham til sommer, med mindre der kommer et rigtigt stort bud på bordet.
Ellers er det vel bare en dårlig forretning at sælge her til vinter.
Kvistgaarden er en fantastisk angriber der har kurs mod topscorer titlen i suppen, hvis han ikke bliver solgt nu.

Han er en af de sjældne typer, der har fart, mål i støvlerne (og hovedet), laver mange assists, kan udfordre på egen hånd, en god teknik og så arbejder han benhårdt defensivt og iøvrigt altid i godt humør.

Mon ikke vi ser en kommende landsholdsangriber så snart han har fået etableret sig i en top 5 liga.

Det bliver spændende at følge om der kommer så stort et bud at han bliver solgt nu, ellers tænker jeg at det er planen at han skydes af til sommer.
Var det ikke 100mio?.

Hvem er det egentlig der har sagt at salgsprisen er 100 mio? Det tør jeg desværre godt garantere at vi ikke får for ham.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Annonce