Snak

Mere indhold efter annoncen
Stimoral

Jeg forstår godt det med kulturbærrende spillere, men det skal også være indenfor rimlighedensgrænser, spillerne er i deres efterår, de skal være villige til at være reserve til at lavere løn. Det er heller ikke fordi alle de ældrer spillere vi har hentet har været hærget af skader, det er mest de senere år.
igen meget enig, men når vi nu er der hvor vi er så er, er der meget lange udsigter til kultur og identitet, for det er de eneste 3 i klubben der besidder FCK dna, og så bliver det for mig at kaste babyen ud med badevandet. Hvis Sune havde købt ordentligt ind i de 3 vinduer han har haft så ville jeg på stedet sige "Hørt" til hvad du siger, men det er langt fra tilfældet. Jeg syntes lidt Lerager bliver et offer for at SSN har købt meget dyre middelmådige spillere til meget høj løn, Imo er det ikke Lerager der knækker kurven.
Glad nu?
Ræven
Han sagde jo også bare nej tak til det tilbud han fik, fordi det i hans øjne ikke er et fair tilbud. Der er vel ikke noget sensationelt dag, men uden at være FCK fan, er jeg i tvivl om det er en god ide for klubben.
Efter min mening en af de mest stabile spillere de har, som stortset altid kan være sin insats bekendt, modsa5 flere af de andre. Men vi får se
@UnitedWay,
Hvis det er rigtigt hvad Lerager siger, så er det under lavmålet af FCK. Fair nok at bede ham om at gå ti procent ned i løn, men 50 procent er jo at håne manden. Jeg kan godt forstå at Lerager vil videre efter den behandling.

Lerager skal være velkommen i AGF i øvrigt.


Jeg tror såmænd det Lerager siger passer, men det væsentlige aspekt folk (herinde) igen og igen overser er det han ikke siger.

For det første udløber hans forsknerordning. Dvs. bare for at matche hans nuværende udbetalte løn skal FCK gå rundt regnet 25% op ift. hvad de giver ham nu.
Af samme grund kan jeg ikke forestille mig at andre danske klubber skulle være interessante for en Lerager der skal lave sin nok sidste lukrative kontrakt.

For det andet forholder han sig kun til grundløn. Som aldrene spiller bifalder jeg at FCK søger at gøre kontrakten præstationsbaseret, hvilket det lyder til at de har gjort her.
Vi ved reelt ikke om han, såfremt han indfrier sine bonusser, står med en højere løn eller ej. Vi ved bare at grundbeløbet er lavere.
Han udtaler selv at præstationsbaseret er for usikkert for ham, hvilket jeg godt kan forstå. Jeg kan bare også godt forstå at en høj løn uanset hvor meget og hvor godt en snart 33-årig spiller er for usikkert og risikabelt for FCK, som netop har brændt nallerne på det scenarie flere gange.

Dertil er der kraftige rygter om bl.a. klubber i Tyrkiet, hvor han kan få endnu mere udbetalt end han får i dag. Det gør afstanden mellem FCK og Lerager større.
Jeg forstår godt at Lerager som 33-årig ikke vil acceptere et tilbud der er præstationsbaseret og formentlig markant lavere end alternativerne. Jeg forstår bare også godt at FCK ikke vil matche alternativerne når det, alene ud fra skattesatserne, vil blive markant dyrere end det allerede er, samt være garanteret løn hvilket medfører en stor risikofri FCK for igen-igen at ende med en aldrende spiller på bænken eller endnu værre, tribunen.
FCK bruger pengene lidt sjovt nogle gange, men Lerager skal nok komme til en god klub, som tror på ham.
Annonce