Snak

Mere indhold efter annoncen
Det kan vel kort konkluderes, at Lerager føler sig mere værd end FCK føler, hvad han er værd.
Men det er dog et stort spillertab FCK mister.
Fatter ikke bevæggrunden for ikke at forlænge. Giv ham en fair og ordentlig aftale.

Men hvad er en fair og ordentlig aftale? Jeg tænker ikke, at klubben med vilje tilbyder noget, man ikke selv mener er fair og ordentligt.

1 1/2 - 2 år på samme vilkår ville han formentlig kunne acceptere

Han sagde nej til et halvt år mere, på samme vilkår som nu. Og hvis klubben eksempelvis tilbyder to år mere, så er det mange penge, man har bundet op på en spiller, der er 32 år og har haft sit med skader. Er man så ikke gået væk fra, hvad der netop er ordentligt - i hvert fald for klubben?
Tåbeligt FCK
Klubben mangler midtbanespillere og så dropper man den mand som altid kæmper røven ud af bukserne og gør en forskel i hver kamp.
Man må tro at klubben har lavet en lokums aftale med en eller flere spillere inden foråret, for ellers er klubben da først i problemer.
De der kalder det dumt må være uvidende om hvad der ligger til grund til FCKs ændrede politik med spillere over 30. Man kan ikke klandre FCK for nu at lære af fortiden.
Tænker også Sune har givet sig selv en presbold for en fornuftig erstatning og hans seneste midtbane investeringer har endnu ikke slået til så spændende om han finder en som kan præstere fra dag et....vi har fcm ude i første kamp i foråret.
Det koster bønder at spille skak
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han udstiller FCK, som nu fremstilles som den store skurk blandt fans. En smule usympatisk af Lerager

Hvorfor gør han det? Han skylder ikke FCK noget, og FCK skylder ikke ham noget.

Derudover forstår jeg ikke at man propper ham ned i samme kasse som Cornelius, Delaney, Bjelland mv. da han har været uhyrlig driftsikker og en sikker mand på holdkortet. Har han overhovedet haft en influenza?

Og han var endda anfører mod Brøndby. Så hvis han er blevet præsenteret for noget, hvor han har fået at vide, at det er fordi han er gammel og man er bange for at han bliver skadet, så kan jeg da godt forstå hans harme.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Endnu en midtbanespiller, der ryger. FcK har i forvejen ikke for mange, og resten er skadet...
Der kommer nok et fint inflow af mindst 1, muligvis 2, højkvalitets-midtbaner af slidertypen, naar midtvejsvinduet aabner. Det haaber jeg ihvf., for ellers har man alene der solgt mesterskabet paa forhaand.
Uforståeligt at de ikke forlænger med ham. Han er altid garant for at kæmpe og er da heller ikke ham som er flad efter 55 min. Der kan jeg komme med flere navne og mon ikke d har planer om at forlænge med nogle af dem som stort set kun kan holde en halvleg og en enkelt har så skader oven i. Jeg tænker kun midtbane spillere også de offensive som også spiller angriber. Vi trænger til nye ejere som også har interesse i fodbold og ikke kun ser det som et penge , gad vide om de er ved at bygge op til et salg så de kan få mange penge selv
Der er jo stort set ingen som træder ind i FCK og gør det godt med det samme. Deres nye strategi er ikke i nærheden af tidligere
Og at han er anfører mod Brøndby og formentlig også i morgen viser jo også bare at neestrup ser ham som en vigtig brik og en direkte fuck finger til Sune
Det koster bønder at spille skak
Annonce