Snak

Mere indhold efter annoncen

Leverkusen storskuffede mod Augsburg

lør 18. apr 17:37

Leverkusen havde brug for tre point i jagten på Champions League, men Kasper Hjulmands tropper tabte 1-2 mod Augsburg, der scorede sejrsmålet i overtiden. 



Læs hele nyheden her
Få nu bare smidt Hjulmand på porten - holdet kører på de sidste dampe fra alt det arbejde Xabi Alonso lavede - også selv om der har været en større udskiftning af spillere.

Jobbet var også mest en vennetjeneste fra Keld Bordinggaard. Bayer04 uden Hjulmand er fremtiden !
moderator
"også selv om der har været en større udskiftning af spillere."

Netop med dét in mente præsterer Hjulmand da ikke mindre end man kunne forvente med truppen, og så mange bærende spillere som skulle udskiftes, og på ingen måde er erstattet 1:1. Endvidere er skarpheden imod dem. Skulle man følge expected points burde de ligge nr. 2.

I dag har de 35 afslutninger og en xG på 3,36. Det er svært at klandre Hjulmand for at de ikke får mere med.
https://kortlink.dk/sudv
@Exercitus Albus - De skabte vanvittigt mange chancer, og Hjulmand kunne ikke have gjort mere for at vende kampen. Det ville ingen trænere kunne have gjort.
Narh i dag kan man ikke klandre Hjulmand. At de så taber til allersidst i kampen på et straffespark er jo hvad det er. Det havde været noget mere bekymrende hvis de ikke havde domineret Augsburg på diverse stats.

Når det så er sagt er det selvfølgelig resultatet der tæller, men chancerne de kom frem til skulle selvfølgelig have været udnyttet bedre og så havde de også vundet. Men det gjorde de ikke.
Annonce