Snak

Mere indhold efter annoncen

LIGE PÅ: Simon Kjær og Yussuf Poulsen er ikke toneangivende mere

man 11. sep 2023

Simon Kjær og Yussuf Poulsen er ikke de samme toneangivende figurer på landsholdet, som de har været tidligere. Sådan lyder det fra Lasse Fosgaard i bold.dk-podcasten LIGE PÅ.



Læs hele nyheden her
Med alt respekt for Yussuf Poulsen, så syntes jeg ikke han har leveret på landsholdet - han løber bevares, men så de hvis heller ikke mere at komme efter.
Yes, tag gerne Delayney og Schmeichel med ud af døren af de gamle.
Så kan Nissen, VK og Wind følge fint efter. Vi bliver ikke bedre før vi tør udtage de bedste spillere. Kom så med en udenlandsk træner så vi slipper for det her kammerateri og nepotisme.
Jeg er kæmpe fan af Yussuf Poulsen, både som spiller, men især også som person.

Men han har ikke slagkraft nok til landsholdet
Danmark har har (inden) VM i Quatar leveret nogen rigtig gode resultater og måske også mere end holdet kan bære... Danmark har netop et stærkt kollektiv og hvis man begynder at kigge på individerne så begynder man at se hullerne i osten... Yussuf har aldrig været en gudbenådet fodboldspiller men er kommet langt på andre parametre...
Vi havde en fantastisk EM sommer i 2021 og Yussuf var en del af et stærk kollektiv... Men jeg tror og håber på at Højlund er fremtidens mand og er en fuldgod erstatning til YYP...
HSV & FC MIDTJYLLAND --------------------
@Backio

Svært at tage en så ensporet tirade alvorligt. Men det er da godt, at du hygger dig, når der er landskamp...
ForzaNapoliSempre siden 1988 • Negativitet er gift for sjælen • Be kind - always • OB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Backio Du vil slagte en Bundesliga topscorer og den mest lovende VB længe. Det lugter lidt ag anti FCK og er dybt useriøst.
Yes, tag gerne Delayney og Schmeichel med ud af døren af de gamle.
Så kan Nissen, VK og Wind følge fint efter. Vi bliver ikke bedre før vi tør udtage de bedste spillere.


Du modsiger dig selv pænt meget.
Først mener du at alle gamle skal smides væk, ikke fordi de er dårlige, men fordi de er gamle. Derefter skal vi lære at udtage de bedste.

Eller mener du ikke Schmeichel, Kjær, YP, Og Thomas D. kan klemme sig ind blandt nationens 23 bedste. I så fald hvem er de geniale spillere som Hjulmand overser?
Syntes den diskution er dybt useriøst, især efter en kamp hvor DK først bliver farlige efter at de 3 "elendige" kommer på banen.

Poulsen bliver aldrig angriberen der scorer 20 kasser på et år, men han skaber plads til medspillere og spiller til dagligt i en top 16 klub i Europa. (Og ja han spiller faktisk og gør det ovenikøbet ret godt lige for tiden).
Derudover er han en fantastisk trupspiller som vil holdet det bedste og aldrig piver, hvis han starter ude.

I DK kan vi ikke finde ud af at give respekt til dem der over en årrække leverer for holdet. Det er sgu pinligt.
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Yussuf kan bidrage med noget andet end vores andre offensive spillere, da han med sin fysik kan skabe noget ravage. Han har tidligere scoret vigtige mål.

Kjær kan sagtens undværes imo, men også kontroversielt og smide ham på porten, men han har vel reelt intet leveret på hverken klub- eller landsholdsplan de sidste 2 år. Også besynderligt, så langt hans strømper sad nede forleden, eller var det kun mig der bemærkede dette haha.

Bliver spændende til næste samling hvem der ryger ind og ud. Er Bah, VK ig Vallys med, så ryger Stryger, Daramy og Braithwaite nok ud. Men hvem ryger yderligere ud, hvis feks Billing, Isaksen, Dreyer brænder banen af den kommende tid og banker på en plads? Det bliver spændende
Backio
Vanvittig dum kommentar 🤣🤣🤣
syntes godt Delaney kunne lave en bytter med Billing, men hvis jeg var Billing ville jeg nægte at spille for Hjulmand som har fravalgt ham igen og igen for spillere der ikke spiller eller præsterer.

Ideelt set kunne Kjær og YP også udskiftes, men hvem skulle erstatte dem?
Glad nu?
Annonce