Snak

Mere indhold efter annoncen

LIGE PÅ: Wass, Vallys og Kvistgaarden er ligaens varmeste trekløver

man 30. okt 2023

Superligaens varmeste trekløver skal findes i Brøndby. Sådan lyder det fra Lasse Fosgaard i bold.dk-podcasten LIGE PÅ.



Læs hele nyheden her
Det Brøndby mangler allermest lige nu, er at finde ud af hvem der skal være 3. Mand i forsvaret.

Jakob Rasmussen er selvskreven som venstre spillende stopper

Alves og Lauritsen duellerer om pladsen i midten som, hvad jeg vil kalde, kontant forsvarsspiller

Så på den anden side skal man gerne have én mere der kan spille bold. Og Tschiembe og Heggheim skiftes bare til ikke at spille særlig godt.

Hvis alle er skadesfri I næste kamp, så må vi prøve en nu karantænefri Alves, Rasmussen og Lauritsen sammen, og så må Sørensen afgøre hvem der skal spille præcis hvor. For Heggheim og Tschiembe kan ikke blive ved med at skiftes til at spille.
Liverpool FC Brøndby IF AZ Alkmaar RAC Valladolid FC Porto Internazionale?
FCK roterer mere end Brøndby og målene og assists er mere spredt ud. Derfor kan man ikke rigtig tale om en trekløver i FCK.

Brøndbys topscorer er Vallys med 7 mål, det samme er Roony for FCK også med 7 mål.

Men Roony har spillet ca. 400 Superliga minutter færre end Vallys. FCK har altså ikke en fast trekløver der spiller hver gang. Men dem der spiller gør det godt og det positivt at vi er det mest scorende hold i Superligaen med så meget rotation på de offensive pladser.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nogle gange kan det godt klæde nogle bare at erkende at andre også kan være gode, uden at skulle bringe sit eget hold på banen.
Hvis du faktisk gad at læse artiklen som du åbenlyst ikke har gjort.

Så afslutter han det med et retorisk spørgsmål hvor FCK er nævnt i sammenhæng som overskriften på artiklen.

så sad jeg og tænkte på, om FCK kan få en trekløver, der er mere varm end Wass, Vallys og Kvistgaarden lige nu? Afslutter Lasse Fosgaard.


Og et af argumenterne for at FCK ikke har en varm trekløver er at FCK roterer meget i truppen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Fremragende trio. Hvad gør Brøndby, hvis én af dem bliver skadet?

Hilsen en FCK-fan
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Havde han nævnt Divkovic istedet for Wass havde det måske givet mening, men præcis hvordan er Wass "varm"?

Vallys: 7 mål, 2 assists
Kvistgaarden: 5 mål, 4 assists
Wass: 1 mål, 2 assists
Divkovic: 2 mål, 4 assists

Det retoriske spørgsmål er lidt... underligt?

FCKs varmeste spillere er:

Roony: 7 mål
Achouri: 2 mål, 5 assists
Goncalves: 5 mål, 2 assist
Elyonoussi: 3 mål, 2 assists

Så deres varmeste duo er helt sikker bedre, men trio...?
Philly,

Jeg ved at du ikke ville skrive som du gør hvis du havde set Brøndbys kampe. Det er muligt Wass har få mål og assists, men havde du rent faktisk set kampene, ville du vide at han rigtig rigtig ofte er 3. sidste fod på bolden og er spilleren der laver den afgørende aflevering der skaber målet. Som eksempelvis i går, hvor hans aflevering til Vallys skabte muligheden, som Vallys og Kvistgaarden udnyttede. Ligeså i forrige weekend.
Stats er fine, men de er ingen substitut for rent faktisk at se kampene. Lad være med at bruge dem til at tale imod bedre vidende.
Nu kan alt jo ikke gøres op i mål og assist. Wass er vigtigste på holdkortet efter Vallys.
Der har været megen diskussion om at angriberne ikke scorer nok, men alligevel har man scoret 25 mål næstflest i suppen, målene er bare fordelt på flere. Det betyder at angriberne score for lidt, men omvendt er holdet ikke afhængig af enkelte spillere.

Men Wass er klart den vigtigste offensive spiller på holdet, det er ofte ham som sætter angrebet i gang og styrer spillet. Wass ligger vel på en slags 6´er position og dermed er han ofte langt fra målet og scorer dermed få mål.
Efter min personlig mening har Heggheim fået chancer nok.
Hvis han ikke stepper voldsomt op inden nytår, så må han videre.

Til gengæld, fatter jeg ikke, at Schwartau ikke bliver bragt mere i spil, bare de sidste 20 minutter??
Det er så vigtigt for ham, Jesper sørensen brugte ikke engang alle udskiftningerne søndag.

Annonce