Snak

Mere indhold efter annoncen
BerlinerDK: Dermed sagt, at du som polak ikke har en chance. Vildt fed konkurrence så.
Jorginho burde 100% have vundet den pris han er verdens bedste spiller
Som altid er bold.dk fyldt med evnesvage brugere, der lider af det såkaldte ´recency-bias´

Messi var med afstand den bedste i verden fra Januar til August (hvilket også var meget hårdt reflekteret i algoritmer som odds, hvor at Lewandowski på det tidspunkt var seeded som værende 1/20 for at vinde? som næstfavorit)

At Lewandowski har spillet bedre fra slut-August til nu betyder jo intet, når afstemningen sluttede i starten af Oktober. Sæsonen var dårligt startet der.
Overraskende - tænkte Messi ville ende i top 3 men at i hvert fald Lewandowski ville slå ham...

Man skal huske det er en afstemning hvor nogle få (170) journalister afgør det. Så det jo ik super demokratisk ift fx at lade fans få indflydelse. Men for de præmisser som prisen har, så var det altså Messi der fik flest stemmer og så kan jeg ikke andet end at lykønske ham - flot
El maestro!! Copa America vejer bare tungene og Messi er det rigtige valg i 2021. Felicidades Messi.... Jeg kan godt følge det uretfærdige i at Lewa ikke fik den i 2020
Mere indhold efter annoncen
Annonce
To Madeira: du glemmer noget vigtigt, at de fleste hold i la liga er så håbløse ringe.
nogen af klubberne har mindre økonomi end en midt klub i supeligaen..


Jeg tror du glemmer hvordan langt de fleste hold i La Liga er bygget op.

Tvivler på du overhovedet kender noget til størstedelen af holdene i LaLiga.

Hvis det er pengene du går efter, så tag til Premier League!
MAYBE THEY HATE ME BECAUSE I\'M TOO GOOD. -CRISTIANO RONALDO - Real Madrid
Fuldt fortjent
Ballon D´or er for det sidste halvandet år.

Han har scoret vanvittige 30 mål i 36 La Liga-kampe på det ringeste BARCA-hold, han nogensinde har spillet for: det er hjernedødt godt! Copa America oveni
VB Levante (efter 5 år i Valencia/Altea).
Det er lidt en skam, det ikke blev Ronaldo - så ham og Messi kunne deles om historieskrivningen. Den ene er ikke mindre god end den anden, og begge kan ting, den anden ikke kan. Det er derfor et spørgsmål om smag. Personligt har aldrig set nogen spille, som da Ronaldo egenhændigt vendte 0-3 til 3-3 med Portugal mod Spanien. Det er så min smag.
Randers FC Randers Freja Særlig sympati for BK Frem
Ronaldo-fans mener jo kun mam bør vinde Ballon d´Or hvis man har vundet en stor pokal… Og det har Messi jo netop i år - hvilket Lewandowski ikke har.

Plejer det ikke at være argumentet for at Messi ikke skal vinde?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Annonce