Du mener simpelthen at Argentina ikke har haft hele dommerstanden på deres side indtil nu?
Jeg kan ikke helt se hvor jeg konkluderer det udfra det jeg skrev tidligere i tråden.
Min pointe er at Argentina vil være et væsentligt bedre hold, så de netop vinder UANSET hvilken dommer de får.
Men når du ligefrem spørger til hvad jeg mener omkring det, så skal jeg naturligvis svare:
Som den neutrale seer jeg i den forbindelse er (da jeg hverken har antiparti for Messi eller Ronaldo), synes jeg faktisk ikke det har været så slemt som mange gør det til. Faktisk mindes jeg ikke at der har været kendelser i kampe med Argentina som deltager, som jeg har været lodret uenig i.
Som jeg også skrev i en anden tråd, så mindes jeg kun 2 kampe, hvor dommerne virkelig har misset et par ting. Ingen af disse havde Messi eller Ronaldo på banen.
Vi skal også huske, at rigtig mange af de som pisker en stemning op omkring det, måske har mere sympati for Ronaldo end Messi.
Holdningen kan så også være skærpet af, at Ronaldo allerede er ude af turneringen, hvilket Messi jo ikke er. Lige som at Messi efter min vurdering, har spillet væsentligt bedre end Ronaldo.
Dette uden hensyntagen til eventuelle kendelser som nogen (igen måske især mest fans af Ronaldo), er blevet stødt på manchetterne af, er gået Argentinas vej.