Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er heller ikke straffe, ret beset. Han lader foden hænge helt nede, og falder meget let. Men den er jo svær at trække tilbage, når først den er dømt.
Uanset om hvor lang tid det tog, burde man sgu kunne forvente at Mbappe kan sparke et bedre straffespark end det lort han lige viste der.
MikeRomulus De har droppet den regel


Ah, havde jeg ikke lige fanget. Takker.
AntonÅberg:
Der er ikke noget kontroversielt i, at det er argentinske dommere. Jeg tror, at du vælger at se spøgelser, ikke mindst når Collina står for dommerpåsætningen.

Du kan slå følgende op:

Udtagelse og tildeling af kampe.
Det er chefen for FIFA’s dommerkomité, Pierluigi Collina, der står i spidsen for fordelingen af dommerne til de respektive kampe.

Af sikkerheds- og neutralitetsmæssige årsager kan dommere aldrig dømme kampe, der involverer deres eget land, eller kampe i samme turneringsgren der kan påvirke deres nation. Derfor har man eksempelvis ikke set Oliver eller Taylor dømme Englands eller potentielle modstanderes kampe.
Undrer mig over at de ikke laver finten med at Dembelé bliver stående ved bolden, og så lader Mbappé overtage sparket. Det er lovligt.

Stod der ikke en marokkansk spiller, og talte til Dembelé ved pletten med hånden for munden? Det er ufatteligt, at de ikke vil straffe det pis.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Notler, den er da ikke trukket tilbage. Blot uefa der ikke tager den i brug. Eller?
Liverpool & Brøndby
Ringe sparket straffespark, men ellers en stærk halvleg af Frankrig. Holder ikke decideret med dem, men deres teknik og blik for hinanden når de f.eks. spiller hurtigt rundt om feltet er efter min mening på et højere niveau end de andre hold til VM.
[...]men deres teknik og blik for hinanden når de f.eks. spiller hurtigt rundt om feltet er efter min mening på et højere niveau end de andre hold til VM.


Helt enig. De har vist de har et gear der er højere end alle andre. De eneste jeg tænker der kan komme tæt på det er Spanien, men de har stadig ikke helt vist hvad de kan endnu. Ikke ud fra hvilke spillere de har. Semifinale Frankrig - Spanien kan måske tvinge det frem i dem?
Mbappe diver før kontakten, men det har man set så mange gange efterhånden. Det er er en standard refleks indbygget i hans krop. Selvfølgelig også derfor, den skulle tjekkes godt igennem.
MikeRomulus
I dag 22:34

MikeRomulus De har droppet den regel



Ah, havde jeg ikke lige fanget. Takker.
Den er IKKE trukket tilbage... Mærkeligt at skrive... Selvfølgelig kan man ikke trække en regel tilbage midt i en turnering... haha...
Man Utd og OB...... I den rækkefølge!
Annonce