Snak

Mere indhold efter annoncen
@ramey
Hvad er din pointe?
Vi er jo alle enige om, at man formelt ikke må gøre som LFC har gjort.. Men angiveligt har City og Chelsea jo også snnakket med Van Dijk - det må de jo heller ikke.. Alle gør det jo i en eller anden grad..
YNWA

Derfor har LFC givetvis informeret dem om, at de ville indlede en kontakt med spilleren - og bare taget en beskæftigelse på en sådan forspørgelse for givet.. Det skulle de så ikke have gjort, og har pænt været ude at undskylde..


Kan du ikke selv se hvor dumt det lyder ? Hvem siger Man City og Chelsea gar snakket med spilleren ?
I'm obsessed by the idea of making my mark on history. And Arsenal is my paradise. Thierry Henry
Potentiel to år transferembargo i PL-regi.
Har du ikke fulgt med?
Du kan finde utallige steder, hvor der står at han er blevet tilbudt 200k i City, hvilket fik LFC til at matche..
Og jeg ved ikke hvad du referer til lyder dumt..? Har LFC informeret Southhampton om, at de ville indlede en samtale med Van Dijk, hvortil Southhampton sagde NEJ, så er der jo intet at rafle om.. Så er det dårlig stil af LFC og så kan dømmes. Men forløbet vidner jo om, at der er flere partner der har snakket med Van Dijk - uden at have en formel tilladelse til dette..
YNWA

Du tror altså på alle rygter kan jeg forstå . Jeg aner ikke hvem der har snakket med spilleren , men Liverpool må jo have gjort det siden de undskylder
I'm obsessed by the idea of making my mark on history. And Arsenal is my paradise. Thierry Henry
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad ævler du om?
Brugte jeg ordet "angiveligt" i overstående tråd? Det tror jeg nok, så ved ikke hvorfor du skriver:
Du tror altså på alle rygter kan jeg forstå

Hvis du kan læse, så burde det være let at forstå, at jeg IKKE tror på alle rygter..

Når det så er sagt, så virker du rimelig naiv, hvis du IKKE tror at det forgår i fodbolden.. Jeg skriver jo igen og igen, at det helt sikkert er ulovligt, men det virker til at klubberne i nogen grad indfinder sig med, at det ikke behøver at forgå i så formelle rammer..
YNWA
Det lyder lidt som en tilståelsessag for Liverpool med den beklagelse man er kommet med. Havde Liverpool ikke gjort noget forkert havde man vel ikke haft behov for at beklage og indstille jagten på Van Dijk. Derfor må man også forvente at Southampton går videre med deres sag mod Liverpool ved FA, så man kan få idømt Liverpool en straf for at overtræde reglerne for at forhandle kontrakt med en spiller uden tilladelse fra spillerens nuværende klub. Den slags giver så vidt jeg ved i yderste konsekvens et transferforbud til den dømte klub.
Det er iøvrigt også vanvittigt amatøragtigt af Liverpools sportslige ledelse hvis man virkelig har gjort noget ulovligt og blevet snuppet på fersk gerning. Specielt når man for nyligt er blevet dømt for at gøre lidt af det samme bare med en ungdomsspiller fra Stoke. Derfor må det i den grad være tid til selvransagelse hos Liverpool, hvis man altså har dummet sig igen, hvilket deres beklagelse idag godt kunne tyde på var tilfældet.

Jeg tror det foregår ja , i hvilket omfang aner hverken du eller jeg . Du er sådan lidt som en der bliver taget i at køre 100 kmt i et byområde og siger til politiet jamen det gør mine naboer altså også (Klynk klynk)
I'm obsessed by the idea of making my mark on history. And Arsenal is my paradise. Thierry Henry
@haraltidret:
Ja, det er helt klart en selvfølge at Southampton vil gå videre med sagen.. Må jeg spørger, hvorfor?

Derudover vil Van Dijk nok en tur forbi retten og fortælle hans historie af sagen og hvem han var i kontakt med.. Her er der igen igen givetvis flere klubber dder har været i kontakt med ham, tror du ikke?

Det er alt for simpel analyse du fremstiller.. Og klubberne skal selvfølgelig gå til grænsen for at skaffe ssig spillerne.. Angiveligt fortrak Van Dijk jo netop LFC grundet deres intense kontakt, så det nytter nok ikke altid noget at være naiv og følge reglerne til punkt og prikke.. Noget LFC jo heller ikke gjorde med Suarez, men det gik jo så fint nok..
YNWA
Annonce