Snak

Mere indhold efter annoncen
Latterligt at Milan ikke rigtig må bruge penge. De er jo en 2-3 rigtig gode køb efter top 10 klubberne i verden. Det giver en skævvridning, at engelske klubber må bruge flere penge, blandt andet grundet en tv-aftale. Det burde være sådan, at klubber måtte bruge nogenlunde det samme. Så ville vi få flere klubber, der kunne byde ind på at vinde CL. Det ser man f.eks i NBA.

Hvorfor skal de engelske klubber bruge færre penge, bare fordi de andre ligaer ikke har opbygget et lige så godt brand som dem, så de også kan tiltrække en lignende tv-aftale?

Og hvor skal grænsen egentlig sættes? Skal det være sådan, at barren sættes så lavt, at Chelsea heller ikke må bruge flere penge end FCK, eller hvad er tanken?
Arne og LFC burde nok bruge den milliard på forsvaret I stedet for Isak eller andre hvor prisen er helt til månen..... forsvaret I dag lignede et serie 4 hold, virkelig helt fantastisk dårligt
Hvorfor er han fortid ?
Trold👹
Ikke en imponerende “debut” for Wirtz. Selvfølgelig kræver det noget tilvænning. Det bliver spændende at se ham i PL. om han er en ny Havertz til den dobbelte pris eller om han er pengene værd. Frimpong derimod havde et godt indhop rent offensivt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor skal de engelske klubber bruge færre penge, bare fordi de andre ligaer ikke har opbygget et lige så godt brand som dem, så de også kan tiltrække en lignende tv-aftale?

Lige præcis, de engelsker klubber skal selvfølgelig ikke straffes for at de øvrige ligaer har sovet i timen de sidste to årtier hvad angår branding og markedsføring. Så må de se at komme ind i kampen i stedet og gøre deres produkt mere seværdigt for det globale publikum, pilen peger kun én vej.
Folk forstår ikke, at det handler om, at man straffer klubber som Roma, Barcelona m.fl. De kan jo netop få et bedre brand, hvis de også måtte spendere en formue. F.eks. er italienske klubber lige så rige som engelske på ejersiden, men de må ikke bruge penge. Giv dog los, ophæv FFP, og lad dem spendere sådan, at vi får flere klubber, der kan vinde CL. Det sjoveste er jo, at der er en håndfuld stærke hold i alle de store ligaer. Ja, de har sovet i timen, men FFP har slet ikke virket efter hensigten, nemlig at undgå skævvridninger og intet loft.
“ men FFP har slet ikke virket efter hensigten, nemlig at undgå skævvridninger og intet loft. “

Det virker helt efter hensigten. Det gør det nemmere for de store etablerede klubber at lægge endnu mere afstand til de resterende klubber.
Det er i den grad også ved at ske i PL nu.
Flot gestus til Diogo Jota❤️🙏🏼
moderator
"Giv dog los, ophæv FFP, og lad dem spendere sådan, at vi får flere klubber, der kan vinde CL."

Og hvordan var det nu lige det gik i Italien, da der var frit spil med massive ejerindskud...?
https://kortlink.dk/sudv
Annonce