Snak

Mere indhold efter annoncen
Lovren lukkede Roma ind i kampen..
Er der ikke noget med, at han altid får en hjerneblødning på banen efter at have udtalt sig på den måde?
Jeg råbte selv 3 gange i går - "GULT KORT" efter Lovren.
Bedste forsvarer i verden? Nej! Heldigt at dommerne ikke har lov til at straffe nogen ting.

(Kroatien spillede bedst og fortjente sejren, før folk anklager mig for at sige andet)
?????
Nej, bare nej
Han har spillet fint til VM, og rettede da lidt på niveauet i løbet af foråret i sidste sæson, men tror man nemt kan nævne en håndfuld eller 2, som er bedre end ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Joffrey: I am the King!!!
Tywin: Any man who must say, "I am the King", is no true king.
BIF og Liverpool FC Jeg kan ikke sige noget negativt om FCK for tiden Flemming Toft er sku en nar !
Lukkede Liverpool ikke afsindigt mange mål ind i deres vej til CL finalen (ift modtanderne de mødte). Hvis det ikke havde været for Salah, så var de aldrig kommet så langt - ikke Lovrens fortjeneste. Han er en kriger, og ikke så meget mere. Desuden er han end ikke i top ti i PL.
Målt på denne sæson kan han måske lige snige sig ind i top 10. Hans gode sæson i Liverpool synes jeg dog i høj grad kan tilskrives van Dijk, som virkelig har overrasket mig og har leveret helt vildt. Jeg synes dog ikke, at Lovren spillede noget stort efterår.

Lovren har måske været blandt de 5 bedste ved VM. Umtiti og Varane har dog i særklasse været de 2 bedste midterforsvarere, hvilket nogle næppe vil opponere imod.
Nope
Folk synes, hvad de gerne vil synes, og fred være med det. Lovren er verdensklasse på sit topniveau - men topniveauet rammer han ikke i særligt mange kampe.

Men lad mig minde om, at Lovren var en del af Premier Leagues 4.bedste defensiv sidste sæson. Heraf 17 clean sheets - 3.flest af alle hold. Van Dijk kom først i januar.

Jf. Premier Leagues egne statistikker, så spillede Lovren 29 af de 38 PL-kampe, vandt 17 og tabte 3, 10 uafgjorte. Han har stået i en Champions League-finale og kommer til at stå i en VM-finale.

Jeg vil gerne se de brugere, der siger, at han end "ikke er i top 10 i PL" nævnte 10 PL-midterforsvarere, der er bedre. Gerne med en form for belæg. ;-)

Lad mig understrege, at jeg bestemt ikke synes, at Lovren er i top 10 på verdensplan.

Red.:

@TheHarryKaneTeam

Lukkede Liverpool ikke afsindigt mange mål ind i deres vej til CL finalen (ift modtanderne de mødte). Hvis det ikke havde været for Salah, så var de aldrig kommet så langt - ikke Lovrens fortjeneste. Han er en kriger, og ikke så meget mere. Desuden er han end ikke i top ti i PL.

Nej, Liverpool lukkede ikke afsindig mange mål ind på deres vej til CL-finalen.
Liverpool lukkede i hele CL-turneringen, finalen undtaget, 13 mål ind. (Jf. dit "på vej til CL-finalen")

6 i 6 kampe gruppespillet
0 i 2 kampe mod Porto
1 i 2 kampe mod Man. City
6 i 2 kampe mod Roma

(3 i finalen mod Real Madrid)

Til sammenligning lukkede Real Madrid 16 mål ind på deres vej til CL-finalen.
Annonce