Snak

Mere indhold efter annoncen

Lucas Andersen ville væk fra AaB: Troen forsvandt

ons 1. maj 2024

- Jeg kunne mærke, at troen forsvandt på det, jeg kunne tilføre. Og derfra var jeg egentlig også meget ærlig om, at jeg gerne ville væk, fortæller Lucas Andersen til Bold om afskeden med AaB.



Læs hele nyheden her
Jeg er ikke sikker på at journalisten forstår betydningen af skæbnesvanger, medmindre han er Leeds fan selvfølgeligt.
En skæbnesvanger 4-0 sejr.. min tanke var også, at det måtte være en Leeds sympatisør, der havde skrevet den artikel 😄
Bliver så trist over den uværdige måde, han blev presset ud af klubben på. Derfor er SS for øjeblikket på minus i min bog.

#stadigminkaptajn
Hvorfor sad han på bænken i 1. Division ? Han er kun 29 år, så Aab kunne vel sagtens bygge et hold omkring ham, med mindre han var dybt umotiveret over tilværelsen i 1. Division, hvilket lyder noget uprofessionelt.
AaB har desværre været alt for snævertsynet ifht udvikling deres ungdomsafdeling har sejlet uden nogen rød tråd, bestyrelsen er på en god dag inkompetente ifht at drive en moderne fodboldklub og har taget den ene katastrofale beslutning efter den anden i mange år uden konsekvenser. Nu har en flok tyskere overtaget klubben for en slik og kommer til at køre den som en salgs butik af unge spillere, de har kun en ting i tankerne og det er at bruge klubben som et salgs vindue ala Vejle. Der er ingen tilbage nu med den DNA som AaB har brug for, sørgeligt for Aalborg og dansk fodbold.
Yeppes, han sad på bænken fordi ledelsen hellere ville bruge unge mere salgbare spillere, selvom de havde et lavere niveau. LAs løn var også så høj, at de helst så han fandt noget andet, hvilket 1/2 år på bænken hjalp ham til at beslutte
Annonce