Snak

Mere indhold efter annoncen

Lucescu stopper: Ultras-gruppe er årsagen

man 27. jul 2020

Fire dage efter sin præsentation i Dynamo Kiev stopper klubbens træner Mirceu Lucescu. Han er blevet dårligt modtaget af en gruppe fans på grund af sin fortid i Shakhtar Donetsk.



Læs hele nyheden her


Det er umuligt for mig at arbejde i en fjendtlig atmosfære, der kommer særligt fra en gruppe ultras-tilhængere, hvis støtte holdet har så meget brug for, siger han og tilføjer


Måske samme gruppe som klæder sig ud som Ku Klux Klan. Spørgsmålet er hvor meget klubben så egentlig har brug for deres støtte.
Vejle BK siden 1984
Jeg tænkte faktisk på at det var en underlig signing... et klub-ikon i Shakhtar skifter til de absolutte ærkerivaler. Det lå i kortene at et eller andet ville blusse op. Konflikten i Ukraine gør nok ikke noget godt for det heller..
Annonce