Snak

Mere indhold efter annoncen

Luis de la Fuente fordømmer racisme mod Egypten

ons 1. apr 12:28

Spaniens landstræner Luis de la Fuente fordømmer de racistiske tilråb fra spanske fans mod det egyptiske landshold.



Læs hele nyheden her
Hvis der er beviser på racismen (TV optagelser), så må man jo smide Spanien ud af VM.
Så må Vini lade vær med at være så flabet, hans egen skyld.
Enig, Vinicious Jr., den brasilianske(sydamerika) spiller, er helt sikkert skyld i den racisme Egypten (nordafrika) oplevede i en kamp imod Spanien.
Det er helt sikkert ikke de racister der bare er uduelige menneskers skyld, absolut ikke.
Og hvad har Vinícius Júnior lige med det spansk landshold at gøre?

Beviserne er rimelig klare:

https://www.football-espana.net/2026/03/31/spain-egypt-friendly-racist-chants

Men nej, Spanien har ikke noget racisme-problem. Især ikke hvis Vinicius påpeger det!
Real Madrid Club de Fútbol
Det må være Vini der har tirret de spanske fans igen
At bringe Vinicius ind i den aktuelle sag må siges at være en smule underfrankeret.... Man påstår at tage racismen alvorligt - ved i samme åndedrag at underminere alvoren. Flot! Selvmålet tæller.
Det passer ikke - fake news. Det går kun ud over Vinicius og han er i øvrigt selv uden om det. Han bør kigge ind ad og ændre sin opførsel, så stopper racismen. Så meget har man da lært ved at læse med herinde.

OT: Grimme scener og Spanien viser igen hvor store racistiske problemer der hersker i landet. Stor straf er den eneste vej frem.
@sacrabosco

Tror den eneste der laver et selvmål her er dig. Men derfor tæller det selvfølgelig stadigvæk ;)
Real Madrid Club de Fútbol
Annonce