Snak

Mere indhold efter annoncen

Lykkelig Arteta: Vi har skrevet historie

ons 6. maj 06:39

Mikel Arteta var ovenud lykkelig efter avancementet til Champions League-finalen.



Læs hele nyheden her
På hvilken måde har de skrevet historie?
Ja når man har tabt en CL finale har man ikke skrevet historie før den er vundet 🤷🏻‍♂️
At gå i en CLfinale ubesejret, om ikke andet i det nye format, er vel historisk?

Jeg ser mange der gerne vil tale Arsenal ned. Det er ikke min klub, men deres CLkampagne har været imponerende god - det må man kunne anerkende
Det var ikke for at tale dem ned eller være spydig.

Men Arsenal HAR jo været i en CL finale før. Så det er vel ikke historisk at de er det igen?
Historisk kedelige.
FHJ
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tksørensen

Det er i og for sig ikke det der kommenteres på. For jo, det er da imponerende - men intet ved det er historisk.

Og kampen i går beviser rigeligt præcis hvorfor folk gerne vil tale Arsenal ned.
Halvdelen af alle hold i en finale vil være tabere, men de hører med til historien. Det er vel historisk lige så vel som mange andre hold der har spillet sig i CL finalen. Vi har bare gjort det uden at tabe en eneste kamp.

Hvis man ikke kan anerkende det som historisk indtil videre, så ved jeg ikke hvad der skal til? At vinde finalen vil gøre det til en større historisk begivenhed, men det er stadig historisk på nuværende tidspunkt.

Men fortsæt endelig med at tale Arsenal ned.
Gunners & FCK
Der er 11 hold der har vundet turneringen uden at tabe. Jeg gider ikke tælle hvor mange der er gået i finalen uden at tabe.
Vi har bare gjort det uden at tabe en eneste kamp.


Som en anden skrev så har 11 hold vundet CL uden at tabe, inklusiv Manchester United, der har gjort det TO gange

Så nej, det er ikke spor historisk
Annonce