Snak

Mere indhold efter annoncen
Piqen - jeg er ikke videre begejstret, specielt ikke med den sportslige ledelse. Men i det mindste virker de til at have hjertet med- modsat tidligere ledelsesskikkelser som eksempelvis Per Frimann og Allan K. Pedersen.
Piqen - kan du ikke være en skat og henvise til der, hvor jeg spiller moralsk overlegen?
Er Piquenbauer og Mikkiano politikere? Det virker grangiveligt som om I prøver at afspore debatten ;)
Og nej, det kører ikke særlig godt i Gladsaxe, men det har altså ikke det store med Lyngby og Hellerup Finans at gøre. I ved, det som tråden handler om.
@pokalen i wish
FC Barcelona Lyngby BK
@sule i hele dit første indlæg
FC Barcelona Lyngby BK
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Piqen - så foreslår jeg, at du lige bruger 10 sekunder på at læse mit indlæg igen. Jeg nævner, at LBK befinder sig i en svær økonomisk situation og står i en dårlig salgsposition. Og så slutter jeg af med, at nævne at jeg håber Lyngby bukker under. Hvad er der moralsk overlegen i det?
Det er pradokset i moralprædiken af folk fra din klub, som jeg påpeger. Såmænd ikke andet.
Mon ikke, at de gamle sår bliver ved med at nage, når det blæser vores vej. Det er hårdt, det forstås.
Prøv igen om et års tid.
Det synes at skoene er små i Jylland, særlig nord for Limfjorden hvor kommunen købte træningsanlægget til uhørt pris for at stille det til rådighed for selvsamme boldklub dom de netop havde købt grunden af (Real Madrid gentog kunsstykket i Spanien). Det er helt sikkert ikke konkurrenceforvridende efter de af brugeren i de små sko opstillede kriterier eller hvordan hænger det sammen?

Man må antage at mange af disse selvudstillende kommentarer har bund i historieløshed - tidens ånd i mange henseender
SIF - Kender du en der hedder Lars Larsen?
@Kim W

Nu ved jeg ikke hvor stor en sugar daddy du tror lars larsen er i silkeborg..
Så vidt jeg har kunne læse mig til ejer lars larsens holding selskab 5,07 % af aktierne i silkeborg. Disse aktier købter han i forbindelse med vores aktieemission i 2009. Han er altså storaktionær i klubben, men det er på ingen måder sådan at har brug for at poste penge i klubben jævnligt, for at vi kan holde skruen i vandet.
Han har dog smidt mange penge i vores nye stadion. Om det udtaler han bl.a: "Tillykke Silkeborg. JYSK og jeg selv er stolte over at være en del af dette fantastiske stadion, som vil blive Silkeborgs nye vartegn. Et tegn på en visionær kommune, som alle borgere kan være stolte af og som vil tiltrække nye borgere og nye erhvervsvirksomheder - til glæde for os alle"
Lars Larsen er en købmand, så han smider selvfølgelig ikke de penge, uden at tro han også selv kan få gavn af det. Men vi er da taknemmelige for at han poster penge i "Silkeborgs nye vartegn".

Hvis vi skal drage en parallel til lyngby, som denne tråd nu engang handler om, så synes jeg lidt situationen ligner den vi selv befandt os i, i slutningen af 90´erne, starten af 00´erne, hvor vi levede over evne. For os betød markante besparelser, profil-salg og at Silkeborg mistede sin plads i toppen af dansk fodbold. Havde vi ikke gjort det var vi gået konkurs.
Lyngby derimod,fortsætter at blive holdt kunstigt i live, og fortsætter med at leve over evne. Synes i virkelig ikke at det er konkurrenceforvridende?
Silkeborg I.F.
Annonce