Snak

Mere indhold efter annoncen
Erkend nu bare at der er en flok af jer der vil slås, lave hærværk, og kun kommer til fdbold med det ene formål. At i så er 700+ der står og tier, er det samme som at samtykke de 15-20 personers opførsel. I er sgu nogle vattede skvat hvis så mange ikke tør sige : STOP.


Læser du ikke det du kommentere på?? Jeg hverken kan eller vil forsvare vold, hærværk og kriminalitet. Vi HAR nogle brodne kar - og der er mange der er træt af dem...
Fyn er blot at betragte som en motorvej med lidt bred grøftekant som forbinder Jylland og Sjælland. Eneste gode ved det stykke vej er, at man kan komme af med sit affald fra bilen.
Lige et sidste spørgmål til dig BB: Har du nogensinde set en fodboldkamp LIVE?? Du lyder mere som en teoretiker der har din viden fra de bøger du har læst....


Gør nu ikke dig selv dummere end du er.
Du kan roligt regne med, at de fleste af os der gider bruge tid på bold.dk også gør det i den virkelige verden.

Et mere relevant spørgsmål inspireret af dit indlæg. Har du nogensinde læst en bog?

Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Et mere relevant spørgsmål inspireret af dit indlæg. Har du nogensinde læst en bog?


Kommer an på om du betegner materiale-listen på en limstift som en bog :o)
Fyn er blot at betragte som en motorvej med lidt bred grøftekant som forbinder Jylland og Sjælland. Eneste gode ved det stykke vej er, at man kan komme af med sit affald fra bilen.
GaxeFaxe:
Den der kan jeg uden tvivl tilbagevise - de største uroligheder og det mest afstumpede i suppens historie var da familietribunen på Vilfort Park blev overdænget med pyro.... Tag det ikke som et forsvar for der sgu mange hjernedøde blandt vores tilhængere - men den der slog sgu alt!! OG hvis du ligger mærke til de største uroligheder der har været har det ALTID været i vores indbyrdes kampe(PS&E - Bif) hvilket jo er en udspringer af at vi er de to klubber med flest tumper ibland os, målt på antal..


Jeg beklager at jeg tidligere har anklaget dig for at lyve! Det beror på en fejl, du har simpelthen bare en utrolig dårlig hukommelse...
Tager lige en hurtig kronologisk gennemgang af nogle af urolighederne som BIF (og tildels FCK) har været medvirkende i.

Sorte fredag 23.september 1994... Massive slagsmål bryder ud i pausen imellem BIF fansene på B tribunen, dette var første gang at der var rigtig meget ballade ved en dansk fodboldkamp. Der havde tidligere været episoder med hærværk og lidt slagsmål hist og her.. men aldrig noget i denne skala. og derfor var der ikke specielt meget politi tilstede og absolut ikke særlig mange vagter.
fra Allehaderos, et stykke nede: http://www.allehaderos.dk/?id=6&cap=5

Da FCK scorer til 2-1 kort før tid, går B tribunen fuldstændig i opløsning og resultere i slagsmål med de fåtallige vagter, politifolk, ansatte i Parken (Bla. mig som stod i en bod på B-tribunen) bliver evakueret, efter at adskellige stive brøndby tilhængere forsøger at tilkæmpe sig vej til fadølsboden ved siden af mig.
Fortsættes efter kampen på gaderne udenfor. (grundet internettets manglende udbredelse i midt 90´erne har jeg desværre ikke billeder fra youtube til dig.)

1.okt. 2006 BIF-FCK BIF raserer den gamle D-tribune, slagsmål fortsætter bagefter, ialt 102 anholdte, heraf 47 præventivt ved forum.
TV2, laver et program om hooligans i DK et par dage senere (undre mig lidt over sammenfaldet) http://sporten-dyn.tv2.d…e-fans.html
http://www.dr.dk/Sporten…/210339.htm

17. august 2008: AGF-Brøndby.
http://www.dr.dk/Nyheder…ose=update+
http://www.youtube.com/w…ure=related
Brøndby tumper har et opgør med AROS de gerne vil have fortsat.
ca 100 Brøndby tilhængere forsøger at storme banen og ikke mindst vagterne der står i vejen.


Pyro-gate... så tager vi den med her.. og læg venligst mærke til at dette ikke er et forsvar af hvad tumperne lavede.. det er blot en uddybning af at det absolut ikke er blandt top 3 af uroligheder i dansk fodbold.
fra onside: http://www.youtube.com/w…ure=related

De antænder ca 20-30 romerlys, opdager at sådan nogle bliver varme (IQ-nul børn) og kaster dem fra sig og adskellige ender ud over siden, hvor fans må flygte væk og rydder ca 20 meter af tribunen. Bagefter er der mange og alvorlige slagsmål rundt omkring stadion.
FCK afsnittet burde efter min mening være blevet ryddet og kampen først sat igang igen, når det var sket. Efterspillet: FCK indfører FCK-AWAY..

Efterspil for alle de andre kampe jeg nævner: Intet nævneværdigt fra Brøndbys side! (jo de støtter BIF Supports klage over AROS)

17.maj 2009: BIF tilhængere er flyttet fra D-tribunen pga ombygning, står på øvre A, hvor de udøver hærværk på sikkerhedsnettet for at undgå at andet en øl og spytklatter kan nå ned til tribunen nedenunder.
Sæder, romerlys m.m. bliver herefter kastet ned efter journalister og menige tilskuere, heldigvis uden alvorlige skader til følge. BIF formår at rydde et område på ca 50x30 meter hvor tilskuere fra begge lejre må søge ly andetsteds (se link i tidligere indlæg). De fleste vagter var placeret på øvre B, fordi det var forventet at de største tumper ville forsøge at kaste noget ned i hovedet på FCK´s "uofficielle".
http://www.youtube.com/w…ure=related

Problemet opstår på udebane fordi vores egne kontrollørere kun tjekker folk der går på udebaneafsnittet - og her er de faktisk temmelige grundige (hvornår har du sidst set pyro ifbm en udekamp??) - fordi de tumper der er i karantæne på Vilfort Park vitterligt ikke kommer ind!!

Hmm... Gaxe... Du må simpelthen stramme op!
http://www.youtube.com/w…r_embedded#!

Sidste spørgsmål: Hvornår var der sidst ballade I Brøndby??

9/4-09 var der ballade på Faxe Det er det seneste jeg kender til... Men jeg må erkende at jeg ikke er synderligt velbevandret i gøren og laden på Nedre Faxe. opdateres primært igennem venner og bekendte.
men vi tager lige dette kuriosum med... http://www.dr.dk/Sporten…/202601.htm
Opvisningskamp... Rønne, Bornholm.. Ring a bell??
Og ikke mindst, Faxe tribunens ultimative hjerneblødning: Legia Warszawa
http://politiken.dk/indl…e830715.ece

Beklager den sene responstid, var afk.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Glem ikke da en flok Brøndby fans gik amok efter kampen mod Blokhus sidste år. Det er jo ynkeligt at man vælger at røve kiosker og tæske lokale i en lille by som Blokhus. http://www.sporten.dk/fo…peslagsmaal

FCK var hurtige med at få deres Away-system mens man ligesom sine fans er lidt langsommere om at forstå problemet i Brøndbys ledelse. Desværre skal det nok ende med dødsfald inden man fra Brøndbys side begynder på sanktioner eller på et lignende registreringssystem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FCK var hurtige med at få deres Away-system mens man ligesom sine fans er lidt langsommere om at forstå problemet i Brøndbys ledelse. Desværre skal det nok ende med dødsfald inden man fra Brøndbys side begynder på sanktioner eller på et lignende registreringssystem.


Hjalp jeres system i Esbjerg i lørdags?????????????????? Nej vel

Glem ikke da en flok Brøndby fans gik amok efter kampen mod Blokhus sidste år. Det er jo ynkeligt at man vælger at røve kiosker og tæske lokale i en lille by som Blokhus. http://www.sporten.dk/fo…peslagsmaal


Læs dog artiklen din tumpe: Der var LOKALE Biffere tilstede på et lokalt værtshus - de bliver så forsøgt overfaldet af en flok mindre bemidlede bonderøve læs dog historierne før du poster dem eller tilmeld dig nationen - der kan man frit komme med fantasier: http://www.nordjyske.dk/…660%2c5%2c3

Hvor mange teenagere rejser med rundt og ser vores kampe??? Og bliver kørt hjem til mor og far bagefter - hvis ikke du kan finde ud af at debatere på et sagligt niveau, vil du så ikke godt lade være....
Fyn er blot at betragte som en motorvej med lidt bred grøftekant som forbinder Jylland og Sjælland. Eneste gode ved det stykke vej er, at man kan komme af med sit affald fra bilen.
Hjalp jeres system i Esbjerg i lørdags?????????????????? Nej vel

Det kan man jo så diskutere! Ham som antændte skraldespanden = smidt ud af AWAY + 2 års karantæne fra alt i Parken (dertil kan evt. lægges et bødeforlæg fra politiet og en regning fra EFB vedr. evt. brandskader)
Baneløberen: Smidt ud af AWAY + 2 års karantæne + girokort på 10´000kr

2 tumper som ikke kunne opføre sig ordentligt: 2 års karantæne + smidt ud af AWAY

om der skal flere karantæner i brug ved jeg ikke endnu.. det er op til EFB, Esbjerg politi og FCK.

Kan du fortælle mig at BIF har den samme konsekvente holdning til ballademagere?
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Nico, kom nu ind i kampen - jeg har da klart sagt - ja der er mere ballade end der bør være med Biffans.. Men uanset hvordan du vender og drejer det er "pyro-gate" den værste - Du kan via din egen film se det er med fuldt overlæg de bliver kastet efter Biffere.... Den hverken kan eller skal forsvares!!

Hvad angår alt det lort der bliver lavet af vores tumper - ja der skal gøres noget - men fordi i har jeres anal-system eller hvad det hedder er det ikke sikkert det er svaret hos Bif!!

Ang horsens: http://www.youtube.com/w…ure=related
samt denne: http://www.youtube.com/w…ure=related
Og manden var på arbejde i AGF-Bif 14 dage senere!!! Hvis det er standarden på kontrollørere udenfor kbh forstår jeg godt de kan tænde ydeligere op under tumperne!!

Og så lige et Vejlebesøg i horsens med aros som vagter: http://www.youtube.com/w…ure=related

Og så kan du kalde os rabiate - men hvem ønsker ikke en sådan stemning: http://www.youtube.com/w…re=related#!q=esbjerg%20-%20fck

Men nej, jeg sympatisere ikke med vold - men elsker sang og stemning ifbm bif-kampe...

Fyn er blot at betragte som en motorvej med lidt bred grøftekant som forbinder Jylland og Sjælland. Eneste gode ved det stykke vej er, at man kan komme af med sit affald fra bilen.
Det kan man jo så diskutere! Ham som antændte skraldespanden = smidt ud af AWAY + 2 års karantæne fra alt i Parken (dertil kan evt. lægges et bødeforlæg fra politiet og en regning fra EFB vedr. evt. brandskader)
Baneløberen: Smidt ud af AWAY + 2 års karantæne + girokort på 10´000kr


Du tror ikke han kommer ind i feks. Midtafrika - hvis bare han søger at komme ind på de neutrale tribuner??? Jeg har set flere af vores tumper komme ind på de neutrale afsnit når vi har spillet på udebane!! Hvad FANDEN hjælper away så??
Fyn er blot at betragte som en motorvej med lidt bred grøftekant som forbinder Jylland og Sjælland. Eneste gode ved det stykke vej er, at man kan komme af med sit affald fra bilen.
Hvad FANDEN hjælper away så??

At de ikke får lov til at mænge sig med deres øvrige medsupportere.

Helt at holde folk væk fra udekampe kan man vel ikke. Det er trods alt et frit land vi lever i.
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce