Så Peter Møller skal fyres fordi han ansatte Riemer, og Riemer fordi spillerne ikke præsterede i nogle afgørende øjeblikke.
Kampen mod Hviderusland er jo ikke et tegn på, at spillerne var sat forkert op, men at de ikke formåede at levere i afgørende øjeblikke. Har Riemer så udtaget de forkerte, eller var spillerne bare ikke gode nok på dagen🤷🏼♂️
https://www.flashscore.com/match/football/belarus-lhXEH2VT/denmark-0KUdxQVi/summary/stats/overall/
Scotlandkampen var et andet billede, men vi spiller en mand i underal efter 61. min og smider det hele på to mål i overtiden.
Der var muligheder nok i den kamp også, men spillerne leverede bare ikke.
https://www.flashscore.com/match/football/denmark-0KUdxQVi/scotland-fZRU25WH/summary/stats/overall/
Måske er vi bare ikke så fandens gode som fans vil have os til at være. Det var ihvertfald ikke Riemer som sparkede på overliggeren og over mål fra 11 meters afstand da det hele skulle afgøres.
1. Hviderusland kampen
Det hele falder igen tilbage på træneren. Det er korrekt man dominerede og burde have vundet baseret på spil og chancer.
Det gjorde man som bekendt ikke. Min påstand er at en bedre træner end Reimer havde kunne sætte holdet op så man stod med en 3-0 føring ved HT og ikke skulle ud i tilfældighedernes spil men det er jo obv ren gætværk
Selvfølgelig var man også uheldig i denne kamp, chancer var der nok af og spillerne eksekverede ikke
2. Skotland
Hvorfor skulle vi spille en mand i undertal i +30 min? Hele det ganske danske land kunne se det var en traffikulykke der ventede på at ske efter det første gule kort.
Det falder igen tilbage på træneren at der ikke blev vist rettidig omhu og lavet en udskiftning tidligere for at undgå den situation der opstod.
3. Tjekkiet / straffesparkskonkurrence
Det var ikke Reimer der sparkede nej og skytterne var tydeligvis mærkede af situationen og tynget af presset.
Det skulle dog igen aldrig være kommet dertil. Som kampen udviklede sig kunne og burde man have lukket den i ordinær. Der skulle være lavet systemændring og udskiftninger efter 10 min af anden halvleg hvor det var tydeligt for enhver det ikke fungerede.
Målet kom og hurra for det men man kunne ligeså vel have stået efter 90 min og ikke have fået scoret fordi man handlede for sent.
Du har dog en pointe i at spillerne også har et stort ansvar for den her fadæse.
Pilen peger dog primært på Reimer der ikke har været sit ansvar voksen og kunne sætte landsholdet op til succes hvor et bovlamt Tjekkiet over tre kampe var største hurdle for at kvalle sig til en VM slutrunde - den ene kamp burde man ikke engang vinde for at kvalle
Vanvittig pinlig kommentar af Peter Møller. Vi har i disse år en talentmasse og spillere på adresser i Europa vi sjældent har set før, hvis nogensinde. Vi mangler måske en altoverskyggende stjerne, men man kan præstere en start ellever, der burde være i nærheden af eller omkring top 15-20 i verden. Vi var i så let en kvalifikationsgruppe, vi kunne komme, og at vi ikke kvalificerede os direkte er pinligt og en skandale. Så giver man Riemer endnu en chance for at genoprette det pinlige, det magter han heller ikke.
Og nej det er ikke isoleret set et udebane nederlag til Tjekkiet, der gør det, det er alt det der er gået forud og at Danmark selv har sat sig i den situation, hvor man skulle hente et resultat på en semi svær udebane.
Så der er kun én vej for Riemer.
Spot on. Potentialet er nemlig ekstremt højt på det her danske landshold og utilgiveligt man ikke kvaller.
Der er 16 lande fra Europa ud af 54 (?) inkl fodbold stormagter som Gibraltar, Malta, San Marino, Cypern mv der kvaller til denne slutrunde.
Det er en fadæse af rang vi ikke er at finde i det fine selskab til sommer med den vej vi har haft
Vi står tilbage sammen med italienerne som de største fodboldnationer og dermed største fiaskoer der ikke kvaller til VM. De kan dog retfærdigvis sige de mødte et ekstremt godt spillende norsk hold i kvallen og derfor endte i KO kamp imod Bosnien ude om en VM billet - hvad er vores undskyldning?