Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror Pep brugte kampen til at få sammenspillet holdet. Jeg synes de så meget sårbare ud på omstillinger i går. Som nævnt blev Lahm, Ribery, Thiago og Martinez(fik de sidste 2 minutter) sparet - og Højbjerg er i øvrigt skadet.
Selvom det "bare" var BSV RW Rehden synes jeg ikke man skal tage let på opgaven og stille arrogant op, med ungdomsspillere. Det ville være useriøst og unfair for Rehden-spillerne, som igår spillede deres livs kamp.

Desuden var det sidste kamp inden Bundesligaopstarten, så det var sidste chance for at spille sammen som et hold, inden den vigtige første bundesligakamp.

Jeg ved også mærke i den ternede skjorte og de hullede jeans.

Der er vel nok af spillere som normalt ikke ville spille 90 minutter (Van Buyten, Rafinha, Shaqiri, Kroos) enten pga. konkurrence eller skader men stadig et stærkt hold.

Når man har sä mange gode spillere pä bænken er det vigtigt at de ogsä fär kampe.
Annonce