Snak

Mere indhold efter annoncen

Mafra i overhængende fare: Ser barskt ud

ons 30. apr 2025

FC Midtjyllands portugisiske søsterklub hænger med røven i vandskorpen i bunden af den næstbedste række, men Per Rud har ikke opgivet håbet.



Læs hele nyheden her
Gad vide om fansene af klubben føler det samme som danske fans har følt om udenlandske ejerskaber hvor det er endt galt?

Mafra har vel altid været et stabilt midterhold men er nu på vej ned. En kedelig og ikke god case pt.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Håber de rykker ned så niveau bliver ringere og udviklingen ligeså
Det gør vel ikke det helt store? Mon ikke de ville rykke op sæsonen efter og at konkurrencen ville være en smule nemmere for de unge spiller?

Football is played with your head. Your feet are just the tools
Det er en feeder klub. Søster klub antager en ligeværdighed som der ikke eksisterer.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
En eventuel nedrykning er selvfølgelig ikke hvad FCMs ledelse havde regnet med, og det vil naturligvis have en lille indflydelse på strategien, omend man skal huske, at købet af Mafra er en del af en langsigtet rejse.

Jeg synes allerede, at Mafra-casen har haft et positivt afkast, bl.a. Diomande og Diao, mens at FCM kan sende unge talenter derned på modningsophold.

Man har måske pillet lidt for meget på holdet, og det er gået ud over præstationerne. Nu har man lært lektien og skal sørge for, at det ikke sker igen. Så længe, at Mafra kan være et stabilt midterhold i den andenbedste række, så vil det fungere som et super talent hub.

Det bliver i øvrigt spændende at følge FCMs planer om et top akademi i Afrika (ala det vi kender fra FCN).

Hvis jeg holdt med en anden topklub i Danmark, vil jeg måske kigge indad og spørge "hvad gør vi egentlig selv for at udvikle vores klub og være konkurrencedygtig i et globalt fodboldmarked?"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Må satme godt nok være trist at blive overtaget af et ejerskab, som ikke har andet formål end at bruge klubben som base for udvikling af en anden klubs spillere. Af alt der er galt med fodboldindustrien, er det her noget af det værste.
Mafra har vel altid været et stabilt midterhold men er nu på vej ned. En kedelig og ikke god case pt


"Altid været et stabilt midterhold" er nok at tage munden en anelse for fuld. De rykkede op i 2020/2021-sæsonen, og spillede i den 4. bedste række så sent som i 2017-2018, og økonomien skulle ikke ligefrem være blandt de større i den næstbedste række. Men siden de rykkede op er de aldrig sluttet under en 12. plads, så det er gået helt galt i år.

Det er svært at opfatte som en succeshistorie for Mafra indtil videre, det samarbejde med FCM. Jeg har egentlig ikke indtryk af at det er fordi FCM/Heartland ikke vil det. Så vidt jeg forstået har man investeret en del i infrastrukturen og lign. Men man skal virkelig havde kigget hinanden i øjnene og se på hvad der gået galt. Har man undervurderet niveauet i rækken i forhold til hvor talenterne kan være med eller hvad er der sket?
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Edit: Mads var hurtigere :)
Tror I har valgt det forkerte link over artiklen; klikker man på "1. Division" ikonet, så kommer man til den polske liga.
Hold kæft mand, det må være frygteligt at være Mafra-fan! Det er en direkte skændsel den måde FCM bare håndterer dem som et akademi på, og ingen prøver at skjule det.

Føj!
Annonce