Snak

Mere indhold efter annoncen
jeg var nede at hente pølser og øl ved 1 - 0 ;-)
Stærkt Brøndby. Flot at vende det med en spiller i undertal
Det lyder som en KÆMPE MAGISK præsentation, men i bund og grund en fadæse og tabe 0-3 mod et Islands hold


Come nu on....
De har fået tæsk den sidste uge for det nederlag. Nu vender de den så med en mand i undertal. Det kan da godt være det ikke just var en skrækmodstander som Malmø, men det at man kan være så langt nede i et hul og alligevel hive sig op må man da have kæmpe respekt for.
Og som tilskuer har det da helt sikkert været et fantastisk drama hvor man var det hele gennem. Det skal de da have lov at nyde.
If you know, you know.
Til diskussionen omkring Vikingurs niveau. Nogle af deres spillere er på kontrakter, mens en hel del ikke er. Langt de fleste på deltid. Vikingurs market value er omtrent den samme som HB Køges. Det er selvsagt ikke noget klassemandskab, men det er stadig imponerende at køre den hjem efter første kamp. Især i undertal. Men Vikingurs præstation i den første kamp, er selvsagt en større bedrift end den Brøndby leverer i anden. Men skidt med det, det er godt for Danmark og det er sikkert mange på Vestegnen, der har sig en kæmpe fest! Nyd den!
Som det hele har udviklet sig utrolig flot af bif. Nede med 0-3 og rødt kort i mod mod 2 meter høje islændinge.

Imponerende af Brøndby. Stærk reaktion.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Brøndby gør og har gjort det siden 90’erne dansk fodbold til grin.


Is på mester. Dybest set er det eneste decideret pinlige resultat vel det samlede nederlag til Ventspils. Husker ikke årstallet, men det var under Laudrup. Men jeg vil godt gå med til, at Brøndby heller ikke har været imponerende heller.
Brøndby - Milan - Nottingham
Så flot. Så har de slået et færøsk og islandsk hold ud med laveste marginal… håber der venter et storhold fra Malta eller Luxembourg i næste runde
Flot comeback af BIF. Jeg troede ikke på det før kampen i dag, og ved det røde kort troede jeg slet ikke på det, da BIF spillerne enten ikke kunne finde hinanden fremad uden at lave frispark eller blot spillede tilbage til forsvaret. Jeg var virkelig ikke imponeret over spillet, når BIF SKULLE presse og score min 4 mål, som det var meldt ud af Birk.
Heldigvis tog de sig sammen efter det røde kort og sikke en kamp det så blev.
Det vidner lidt om hvor lille en klub Brøndby er blevet (og hvor "store" de er blevet uden for banen) at en Valleys husker 4 0 som en "Har aldrig oplevet noget lignene". Jeg husker i 90erne hvordan Brøndby bød op mod de store. Nu er de blot glade for at komme forbi Færøske og Islandske amatører. Jeg er også glad for at de vandt og er godt på vej til Europæisk. Men det er sjovt at se beskrivelser om hvor elektrisk stadion er på bagggrund af en sommer kvalifikation mod nogle iskegler der bruger det andet af halvåret på at flytte portable veje i Grindavík når der er varslet om vulkanudbrud. Det minder lidt om Toronto Maple Leafs som har den største opbakning i NHL men ikke har præstet noget siden 1964. Just sayin´
Come on dude.
Kæmpe resultat. Walkover inden runden, men med begge kampe taget i betragtning er det da fanme stort at gå videre med 0-3 nede med 10 mand.
Tag en ekstra kiks på sofaen hvis du ikke var på stadion.
Annonce