Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Yamal har den rette mentalitet - og de rette folk omkring sig - så er han det bedste bud på en ny Cristiano/Messi siden Mbappe i 18.

Messi scorede sit første mål for Barca i maj 2005 som 18-årig og første mål for Argentina i 2006 som 19-årig.

Nu står Yamal i en EM-finale som turneringens måske bedste spiller. I en alder af 16.

Og jeg er die-hard RM fan. Absurd at sammenligne Arda Guler, som selvfølgelig også er et kæmpe talent, med Yamal.
Fortjent at Spanien er i EM finalen. Så mangler vi bare at England ryger ud i morgen 🤞
der er intet relativt. yamal afgører og spiller op til chancerne med enten assists eller mål. han er det offensive es. på midtbanen er ruiz ikke

Selvfølgelig er det relativt (og subjektivt). Yamal og Ruiz har i øvrigt været involveret i fire mål hver med enten mål og assist, så det argument holder ikke.
Så tror jeg vist lige, at Babbe blev sat på plads og udstillet af Spanien og særligt et 16-årigt talent.. Av, av, av den må gøre ondt på selvforståelsen og hypen omgivet af Babbe
Pinche Malinche
@bruger2024

Arda har spillet størstedelen af sin karriere som 10´er. Det er et indiskutabelt faktum. At Ancelotti har placeret ham derude i nogle kampe er, hvad det er.

Yamal er en fantastisk spiller, men Güler er ligeledes en juvel. De har deres forcer i forskellige facetter af spillet, så, at du insisterer på at sammenligne dem 1-til-1 gi´r ikke mening.
Leicester City | Standard Liège | L'OM
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sjovt at se Mumanovic sætte Graver på plads med fakta i EM-nedtakten.
If I didn’t love football, I’d fucking hate it.
Endnu en kamp hvor mbappe ikke evner at bære holdet. Frankrig er bedre stillet med ham på bænken
Teknikken vandt over den fysiske styrke. En sejr for fodbolden vil jeg kalde det. Og hvor kunne Danmark lære meget af spanierne. Vi har godt nok ikke deres teknik, men derfor kan man vel godt spille i et højere tempo og løbe i position for hinanden.
Sikke dog en lækker basse fra Yamals venstrefod! Spanierne præsterede i det hele taget en virkelig flot fodboldkamp og har spillemæssigt været det klart bedste hold ved denne EM-slutrunde, omend jeg dog stadig tror/frygter, at England står med trofæet på søndag.

Frankrig har til gengæld været en massiv skuffelse under hele turneringen. Man har så meget slagkraft og kvalitet til rådighed på samtlige pladser, og alligevel leverer man over 6 kampe en så jammerlig offensiv indsats, at det næsten fortjener en plads i fodboldhistoriens "wall of shame".

Nu må Holland meget gerne snuppe den sidste finaleplads og sende englænderne samme vej som Deschamps´ udvalgte.
FC København - jysk medløber siden 2002/03
Lige så opløftende det har været at se Spanien, ligeså skuffende har det været at se Frankrig. Griezman, Kante og Giroud er forbi deres prime, og med Mbappé svækket har de ikke den sidste kvalitet offensivt.
Annonce