Snak

Mere indhold efter annoncen
Ærgeligt hvis Vallys bliver solgt, omvendt er der givetvis lagt en karriereplan sammen med klubben, og CV ønsker givetvis også at signalere at klubben er et godt springbræt til en international karriere.

Når det er sagt, får man givetvis ikke en transfersum i nærheden af den værdi Vallys har for klubben.
Klart den vigtigste spiller så at sælge ham nu helt op til luk vil være en falliterklæring af rang. Mon de snart tilbyder rabat på sæsonkort med de prioriteringer de gør med at undgå at handle så man ryger hurtigt ud Europæisk og spillerne mister værdi og man er nød til at sælge. Ikke en særlig smart strategi.
Nu er det jo svært at vide hvordan Vallys står i forhold til et salg. Det er jo svært at holde på en spiller som gerne vil afsted.

Men personligt synes jeg har en værdi for Brøndby (ikke transferværdi, men spillemæssig værdi) som er højere end de 45-55 mio. kr som der bliver snakket om. Så jeg håber virkelig på at han kan overtales til at bliver på Vestegnen.
Mon de snart tilbyder rabat på sæsonkort med de prioriteringer de gør med at undgå at handle så man ryger hurtigt ud Europæisk og spillerne mister værdi og man er nød til at sælge. Ikke en særlig smart strategi.

Europæisk er ikke en del af sæsonkortet og der er vel pt. ikke solgt nogle vigtige spillere. Så er ikke sikker på jeg forstår dit indlæg?
MNH: Enig i at Vallys er super god! Syntes det var en fadæse at han ikke var med til EM. Dog er han 28.

Dette er nok prisen. GFH vil have penge efter misset ECL.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Chancen for at kvalificere sig til Europæisk har ikke været større i mange år end de sidste to år og det sylter man, så man bliver NØD til at sælge. Havde de haft de millioner kunne man bedre forsvare at beholde de vigtigste spillere og sælge til højere beløb. Det med sæsonkortet var mere sagt i sjov men virker ikke gennemtænkt når man spiller hele sæsonen for at komme i Europa og så derefter ikke tør investere de sidste procent.
45-50 millioner vil være et flot salg og gør at forretningen er troværdig både med hensyn til økonomi, men også at man kan fremvise en yderst positiv case.

Nicolai Vallys er en spændende fodboldhistorie og Brøndby har været med til at give ham det sidste der skulle til for at komme til udlandet og muligvis en af de lidt større i en top liga.

For mig at se er det en no-brainer for Vallys.

Han bliver svær at erstatte og CVs opgaveliste bliver længere og mere kritisk.
Another day in the ghetto One look outside and I'm already upset yo It look about a hundred-and-two It's a Saturday and Biggie ain't got nuttin' to do Uhh, I'm interupted by a phone ring Sometimes I wish I never got the motherfuckin' thing!
50 millioner vil være umuligt at sige nej til for en klub der mister 200k om dagen. Men Superligaen vil til gengæld blive meget fattigere uden Vallys.
Det er dog lidt dårlig timing ift vi også har solgt Scwartau, der så endelig kunne få mere kontinuerlig spilletid hvis Valleys ryger.


Som det har set ud hidtil i sæsonen, så ville OS formentlig være 5. valg i kabalen med de 3 forreste. Kvisten og Vallys ville nok være 1. og 2. valg mens Suzuki og Bundgaard ville være 3. og 4. valg. Nu ville OS så hellere videre end forlænge og satse på det hierarki ville ændre sig. Det forstår jeg egentlig godt.

OT:
7-8 millioner euro for Vallys resulterer nok i et salg.
det double?! gå til lægen please
Annonce