Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er vel samlet 11 spillere fra 1. og 2. holdet. Ikke de 11 bedste spillere - startopstillingen. Det er selvfølgelig en fordel for FCM, men Ajax består af så meget talent og kvalitet at FCM nok skal få det svært alligevel.

Nu skal vi heller ikke begynde at gøre FCM til favoritter inden vi ved hvem det starter og hvem der ikke gør.
At falde er ingen skam, men at blive liggende er
moderator
FCM er helt klart dem der er verdensmestre i at opsøge heldet! De har dobbelt så mange point i SL som de burde have og har undgået klart rødt kort i ca hver eneste kamp denne sæson!

Nu skal de så møde et toptunet Ajaxhold der smadrer alt og alle og hvad sker der så? 11 mand nede med Covid19 - det er efterhånden til at brække sig over.


Dejligt for dem. Det kan også noget synes jeg. Held er lækkert. Når sæsonen er slut og det hele gøres op, er der sikkert ingen der kan huske alt den slags, med at der fx ikke var returkampe i kvallen, at Ajax havde 11 spillere ude osv.
Dette er en signatur.
De skal vinde hvis de vil gøres sig håb om EL deltagelse.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
moderator
" Nu skal vi heller ikke begynde at gøre FCM til favoritter inden vi ved hvem det starter og hvem der ikke gør."

Måske ikke direkte favoritter men i går gav Ajax 2.00 på at vinde med to mål. I dag giver de 2.20 på bare at vinde, så odds rykker sig i hvert fald gevaldigt. Flere af de Ajax spillere der er med har vist slet ikke haft debut for førsteholdet, og FCM ville nok kunne slå Ajax 2. hold mon ikke, så det ligner da en stor chance for FCM til at få sikret sig nogle CL point og penge.
Dette er en signatur.
Med den trup som Ajax stiller så forventer jeg følgende startopstilling:

Scherpen
Mazraoui, Schuurs, Blind, Tagliafico,
Martinez Ekkelenkamp, Promes
Neres, Traoré, Antony

Særligt midtbanen og målmandsposten er svækket.
AFC Ajax Amsterdam
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver interessant. Mon FCM kan forsvare et point og 0-0 hjem?
Mod den opstilling Favi beskriver? Næppe
Chancerne for sejr til FCM er selvfølgelig forøget. Det kan der ikke være tvivl om. Ajax er dog stadig favoritter. Det bliver en meget specielt kamp i morgen.
At falde er ingen skam, men at blive liggende er
Tror FCM vinder 3-1
SAaB Korabi Peshkopi Churchill Brothers AaB U. Sucre
Fedt hvis fcm kan få point imorgen.
Så kan vi forhåbentlig holde vores 13/14 plads
Dk. OB Eng. newcastle IT. Parma TYSK. leverkusen. SP. barca.
Annonce