Lucas har slet ikke lyst til at være i klubben, så bare afsted med ham.
Snak
Markante AaB-navne kan gå gratis: Kan ende på mange måder
fre 24. nov 2023
AaB's sportsdirektør Ole Jan Kappmeier giver i et interview med bold.dk en status på Lucas Andersen, Jakob Ahlmann og Pedro Ferreira, der alle har kontraktudløb til sommer.
Læs hele nyheden her
fre 24. nov 2023
Ingen af dem starter, så det er næppe en kæmpe katastrofe sportsligt og man vil spare mange løn kroner der sagtens kan bruges bedre.
lør 25. nov 2023
Aab er nok nødt til at have oprykningen på plads før de kan begynde at forlænge kontrakter og tænke i nyindkøb. Men det er klart at der er en indbygget risiko ifht til de tre nævnte spillere, der jo kvit og frit kan skrive kontrakt med hvilken som helst klub pr 1 Jan 2024.
Redigeretlør 25. nov 2023
Der er vel ikke nogen af de tre, som man kan forestille sig, som startere på et superligahold i næste sæson? Hvis de vil fortsætte skal de kigge efter et lavere niveau og mon så ikke det bare er karrierestop for Lucas og Ahlmann?
lør 25. nov 2023
Jeg forstår heller ikke journalistens vinkel, det er jo ikke tre spillere som aab vil savne sportsligt, uanset hvor hårdt journalisten prøver at fremprovokere den tanke.
Tjoh er en elendig spurs fan, men jer andre virker fornuftige nok
lør 25. nov 2023
Jeg følger ikke AaB, men det er mig en overraskelse hvis Lucas Andersen ikke er førstevalg i 1. Divisionen. Så er det da gået helt ned ad bakke for ham.
Redigeretlør 25. nov 2023
Jeg følger ikke AaB, men det er mig en overraskelse hvis Lucas Andersen ikke er førstevalg i 1. Divisionen. Så er det da gået helt ned ad bakke for ham.
Det er netop sådan det er gået ja.
De 2-3 års skadeshelvede han har været igennem har desværre sat sine spor, man kan nok godt sige at det har været karriereødelæggende. Det er for os AaB fans et enormt sørgeligt forløb for en ellers fantastisk spiller og i en årrække anføreren på holdet, men det nytter ikke noget at forlænge med spillere på baggrund af deres præstationer for mange sæsoner siden. Slet ikke på bagkant af alt det kaos klubben har været igennem. Der er temmelig stor konsensus om at man bør sige farvel til Lucas og bruge de (mange) lønkroner på en bedre måde efter sommeren.
lør 25. nov 2023
Ærgerligt man ikke solgte ham for 100-150 millioner, som mange AaB fans mente, at han var værd, da han havde spillet 10 kampe efter sin hjemkomst.
Redigeretlør 25. nov 2023
Mon ikke Dalle, Lukas og ahlmann skulle melde sig på det lokale ob hold, næste sæson…
Redigeretlør 25. nov 2023
Ærgerligt man ikke solgte ham for 100-150 millioner, som mange AaB fans mente, at han var værd, da han havde spillet 10 kampe efter sin hjemkomst
Lucas Andersens første tid i AaB, altså efter hjemkomsten, er i top-5 af bedste superligaspillere nogensinde. Det var i øvrigt flere eksperter der snakkede om de 100-150 mio. kr. efter en kamp mod FCK hvor Lucas Andersen totalt ejede banen. Han var da også inde omkring landsholdet, og var da inden skaderne en potentiel bobler til både EM i 20´ og VM i 22´
Skaden i pokalfinalen, og den efterfølgende skade da han kom igen, har dog sat en effektiv stopper for den karriere. Fjedringen i hans løb og bevægelser er væk, glidet med bolden er væk, selvom han aldrig har været en spiller der har levet på fart og power, så er det også blevet ringere, og det gør at hverken afleveringer eller afslutningerne har den saft og kraft som er nødvendig.
Afledt af den manglende succes på bolden, skal han også bruge mere tid til at orientere sig, hvilket betyder at det unikke fremragende overblik også er blevet dårligere.
Han har altid været en spiller der hellere vil sætte sin direkte modstander end at aflevere første gang, og det fungerede fint, da han uden de store problemer kunne sætte både 1., 2., og 3. mand. Det kan han ikke længere, og så bliver han bare en hæmsko der sløver spillet unødvendigt.
Lucas Andersen er desværre færdig som gårdsanger, og at han ikke kan komme på holdkortet i 1. division siger det hele. En potentielt rigtig flot karriere ødelagt af skader på et tidspunkt, hvor det ellers så ud til, at han kunne komme rigtig langt med sin fodbold.
Pedro er bare en elendig fodboldspiller, som aldrig skulle have været i klubben, og Ahlmann trapper nok ned til Vensyssel eller Hobro til næste sæson.