Snak

Mere indhold efter annoncen

Marokko-boss: Europæere kritiserer os fordi vi er fra Afrika

tirs 13. dec 2022

Ifølge den marokkanske landstræner Walid Regragui får Marokko kritik for nationens spillestil, fordi europæere ikke kan lide at se et klogt afrikansk hold.



Læs hele nyheden her
Jaja, whatever makes you tick.
RACISME!
Tænk sig. Jeg anede slet ikke at Grækenland var afrikanske dengang de vandt EM og alle synes de var røvsyge at se på.
Silkeborg IF
Ja racismen fra mellemøsten og Afrika er eskaleret det sidste stykke tid.
FC Bayern München - Mein herz bleibt an der Isar Fan siden Sensible Soccer: 92/93 edition!!
Tænk sig. Jeg anede slet ikke at Grækenland var afrikanske dengang de vandt EM og alle synes de var røvsyge at se på.


For slet ikke at nævne Drillos Norge, og Ricardos Danmark…
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså manden nævner intet om racisme. Self skal de spille på det der giver dem størst chance for at vinde.
Ikke mig han taler om, jeg håber på Marokko imod Kroatien i finalen :)
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Regragui som er født og opvokset i Frankrig, hvor hele fodboldopdragelsen er hentet også. Det er lidt trættende med alle de slet subtile hentydninger til racisme. Tilfældet er at de er røvsyge at se på.
Har da intet med at de er fra Afrika. Da kun fedt med et afrikansk hold.
Problemet er, at de spiller ca. lige så kedeligt som Grækenland, da de vandt EM.
DØDSYGT
Jeg synes kritikken er helt forfejlet. De er big time underdog og kæmper med hvad de har respekt for det.

Jeg synes så også at denne kritik er forkert. Jeg har overhoved ikke opfattet kritikken som racistisk, tværtimod har den da netop været på bolden som jeg har oplevet den.
Annonce