Snak

Mere indhold efter annoncen

Martin Mikkelsen er ny U23-træner i Aarhus Fremad

fre 9. jan 10:58

Martin Mikkelsen vender tilbage til Aarhus Fremad i en rolle som U23-træner. Han kommer til fra Odder. 



Læs hele nyheden her
Må bare tage hatten af for Aarhus Fremad. Som det fremgår af artiklerne på bold, så bruger klubben aktivt deres DS hold til at skabe morgendagens stjerne på 1.holdet.
Genialt når nu de ikke har ungdoms licens.
Den sidste måned er man virkelig blevet klogere på deres setup. Det virker til der er noget godt på vej.
Så kan man lige tænke over hvorfor ungdomslicens klubber som Næstved, Hobro, Esbjerg og Hvidovre ikke skriver mere om deres setup. De ville jo have mulighed for at bringe deres unge talenter tidligere i seniorverden. De bruger måske slet ikke DS-holdet så det er bare hold, som passer sig selv.

Hvis der er nogen der ved noget om hvordan andre klubber bruger deres andethold i udviklingen af førsteholdsspillere så skriv endelig.
Annonce