Snak

Mere indhold efter annoncen
Helt enig i, at det er uforståeligt der ikke gøres mere fra de rigtige fans. Nej, de skal selvfølgelig ikke konfrontere disse underudviklede narkohoveder. Men tag da videoer og billeder at disse problembørn og giv dem til politiet. I er så træt at at skulle sættes i bås med disse idioter, så hvorfor ikke gøre bare en lille indsats for at hjælpe med at identificere dem?

Nu kunne man jo fx i tirsdags læse at FCK-fans var alt andet end tilfredse med de fotografer, som filmede og tog billeder af FCKs march.

Hvad tror du helt ærligt at vores ultras og hooligans ville gøre, hvis jeg som privatperson stillede mig op på Sydsiden og begyndte at filme og tage billeder af dem mens de fyrer pyro af, eller tager deres masker på?

Du er velkommen til selv at komme forbi og prøve - jeg giver gerne din kampbillet, en stadionplatte og en fadøl.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Det er satme svært at være Brøndbyfan for tiden...

💔Resultater som i den seneste uge (husk dog at vi stadig har 6 point)
💔Indstillingen og fejlene på banen
💔For mange tumper udenfor banen - jeg vil fandme ikke forsavre eller sidestilles med sådan en flok amøber! (og før i kommer for godt i gang i andre klubber, så fej for egen dør)
💔 En ledelse der ikke forstår klubben - Trøjesponsoratet er bare ikke OK

Men uanset hvad, så er vi der igen på søndag 💙💛💙
Hvor er hjemlen til at uddele bøder til en klub, for hvad der sker på en tilfældig bar med nogle mellem nogen "tilfældige" mennesker?


Nu var det jo ikke kun på baren de lavede ballade, men også på stadion. Så lur mig om UEFA ikke kommer til at tildele BIF en straf efter denne kamp.
Vi ved jo at hårdere straffe generelt ikke har den ønsket effekt, så også dette forslag af ikke bare populistisk, men også ineffektivt.


Det virker da fint i England. Der er for meget blødsødenhed og rundkreds pædagogik overfor lige præcis den gruppe som er uden for pædagogisk rækkevidde.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Hvorfor tager du ikke bare med et par gange og optager selv.
Det kræver jo ikke alverden og tænk på hvor stor en samfundstjeneste du ville bidrage med.
Hvad vil være mere meningsfuldt at bruge din dag på?


Hvorfor skulle jeg bruge tid på at se BIF spille fodbold? Jeg tager dog gerne video, hvis jeg står blandt AGF fans de laver ballade.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad tror du helt ærligt at vores ultras og hooligans ville gøre, hvis jeg som privatperson stillede mig op på Sydsiden og begyndte at filme og tage billeder af dem mens de fyrer pyro af, eller tager deres masker på?


Man behøver jo ikke stille sig ned foran og filme dem lige i fjæset. Mon ikke det er muligt at stå bagved og filme? Men måske BIF som klub kunne tage ansvar og stå for at filme disse tågehorn? Det vil jo for alvor styrke klubbens troværdighed ift. deres påstand om, at de vil gøre alt hvad de kan, for at komme balladen til livs? Det er jo ikke fordi man er overrasket over, at BIF fans har smadret toiletter mv. efter et nederlag.
Få nu bare lagt billeder af ballademagerne på nettet hver gang, så kan alle se hvem disse tosser er og tage afstand fra dem. Afsked dem fra deres job(hvis de har et), udstil dem foran deres venner og familie. Det er det eneste der hjælper, bortset fra hvis de er 100% tabt bag en vogn(som det virker til nogle af dem er).
Man mangler altså fagligt niveau som hooligan, hvis man tror, man lige skal spille lidt smart på Island.
Faglig indsigt:

Hvis man virkeligt vil af med problemet kan det ske meget hurtigt ved at bruge bandepakken mod hooliganismen, ja det kommer til at ramme almindelige fans og derfor er der ikke mange politikere der har lyst til det. Men hjelmen i lovgivningen til at gøre noget ved problemet er tilstede.

Hørte ellers at de aldrig har haft problemer på stadion og udenfor stadion, men så kom Brøndby.
Pinligt på og uden for stadion.
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
Annonce