Jeg forstår ikke problemet med at tage et regnbueflag på armen.
Nu henvendte du dig ikke til mig, men problemet er at regnbueflaget associeres med alt muligt mere end inklusion og tolerance.
For mig handler det ikke om homoseksuelles rettigheder, det ville jeg ikke have noget imod at støtte op omkring, men....
Personligt ønsker jeg ikke at støtte om børnemishandling eller alt det der idioti med de mange køn som du kan skifte imellem når det passer dig. Det er ikke muligt at skifte køn andet end på papiret, i virkelighedens verden dur det ikke. Det handler om at vores politiske virkelighed ikke skal styres af "sindssyge fantasiforestillinger" og om hvordan dele af LGBTQ miljøet behandler børn som små sex-objekter - i min optik er det decideret ulækkert.
selve essensen og motivet i lige netop regnbue-kampagnen er vitterligt at der skal være plads til alle i fodboldens verden, uanset deres seksuelle overbevisning.
Også når den seksuelle overbevisning i nogle (en del i udlandet) tilfælde føre til misrøgt af børn?
Man må da være lidt småsyg i roen, hvis man manipulere børn til at tro de er fanget i det forkerte køn og det kan løses med en kirurgisk operation. Der er ingen som bliver født i det forkerte køn (der er dog nogle som fødes som lidt af begge dele). Det er ej heller mærkeligt nogle gange at tænke "gid jeg var født som det modsatte køn". Der hvor det bliver mærkeligt er når man begynder irreversibel selvskade for at opnå noget uopnåeligt, fordi politikere og samfundet har bildt personen ind det sagtens kan lade sig gøre.
Tager man flere parametre ind i ligningen bliver modstanden herfra blot større. Hvordan er det nu med "forsøg på selvmords-raten" er for transpersoner. For nogle år siden da jeg sidst undersøgte dette, var det op imod 50% af transkønnede amerikanske mænd som på et eller andet tidspunkt efter en "kønsskifteoperation" har forsøgt selvmord . Med det i mente er transmiljøet en af de største selvmords-kulte på kloden.... Hvem ville tilmelde sit barn i den lokale fodboldklub, hvis man viste der er xx % chance for at barnet som konsekvens deraf vil forsøge selvmord?
Jeg har det også svært med at accepterer bogstavmiljøet på diverse festivaler/karnevaller mm. på det nærmeste nøgne står og spreder ben lige ind i ansigterne på små børn.... her kan det selvfølgelig diskuteres om det er "performerne" på scenen eller forældrene der tager små børn med som er gal på den... men galt er det da
Bare lige for at slå det fast, så findes der også "normale" transpersoner, som ikke hele tiden forsøger at gøre indpas i og ændre på andre menneskers verdensopfattelse - og som lever et godt liv. Desværre ryger disse mere "almindelige transpersoner" lidt i baggrunden, fordi der er nogle ekstremister i miljøet som tror de kan/skal diktere hvordan andre skal tænke. Jeg tænker også der er forældre som havner i en ulykkelig situation og et kæmpe dilemma, fordi de har et barn der ikke føler sig rigtig i den krop de er født med. Dette problem vil formegentlig være tiltagende pga. den normalisering af trans-personer som er sket igennem de seneste par årtier.