Snak

Mere indhold efter annoncen

Matic straffet: Nægtede at bære regnbuelogo

tors 5. jun 17:15

Nemanja Matic og flere andre Ligue 1-spillere er blevet straffet for ikke at respektere ligaens kampagne mod homofobi.



Læs hele nyheden her
Mon ikke det falder godt i tråd med hovedsponsoren ønske?!
Mon ikke det falder godt i tråd med hovedsponsoren ønske?!


Vel også ejerens? De er vel ulovligt i Qatar offentligt , at være homoseksuel..

Men det frie valg er åbenbart ikke til stede mere
Det er simpelthen noget fis at spillere skal straffes fordi de ikke ønsker at bære det regnbue bind, eller dækker det til.
Hvis de vil have regnbuer ind så smid det på banderne (men uha nej det koster jo så reklame penge og vi ved penge er vigtigere), eller hæng det op rundt omkring på stadion. Lad vær med at tvinge spillerne til det hvis ikke de ønsker at bære det.

Folk der råber homofobisk skal bare smides ud af stadion og ikke have adgang mere, på samme niveau som racistiske tilråb.
FC København <3
Giv dem 10 dages karantæne, gentager det sig, så må de finde en liga, hvor homofobi er tilladt. En mellemøstlig liga ligger lige for.
Man er nødt til at forstå at spillere kan have religiøse eller politiske overbevisninger som gør at de ikke ønsker at spille med LGBT+ armbåndet. Nogle af de ting LGBT+ arbejder på er bla. juridisk kønsskifte for børn, og det kan jeg ærligt talt godt forstå at man ikke ønsker at agere reklamesøjle for.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Burde være frivilligt …
TheUnitedWay

Det er jeg som sådan helt enig i.

Men de omtalte spillere, der handler det jo ikke om dette, men at man ikke kan accepterer homoseksuelle.

Det middelaldersyn skal simpelthen udslettes. Det nytter jo ikke noget at vi har et samfund hvor nogle mennesker er forfulgte fordi der i en bog der er flere tusinde år gammel står at en himmelnisse ikke kan accepterer den slags mennesker.

Men forstår godt din pointe, det er bare ikke lige den sag disse spillere har gjort oprør mod.
Lets talk about Six Baby
Det kunne jo også være, at man ikke er homofobisk, men at man har noget imod LGBTQ+, som i dag er meget mere end blot en organisation for homoseksuelle og transkønnede mennesker. De har som organisation visse politiske holdninger, som splitter folk, og derfor er det da helt fair, hvis den enkelte spiller ikke vil bære et flag, der i høj grad tilknyttes organisationen.

Skal en israelsk spiller med ubetinget støtte for Israel i Ligue 1 tvinges til at bære flaget, når det er velkendt, at LGBTQ+ er på palæstinensernes side? Nej, vel? Og det siger jeg endda som en person, der mener, at Israel er gået langt over stregen, og at der bør være konsekvenser for deres massive drabstal af civile samt blokering af nødhjælp.
Liverpool FC - siden 1997
Men de omtalte spillere, der handler det jo ikke om dette, men at man ikke kan accepterer homoseksuelle.

Og hvordan ved du så det, fristes man til at spørge? Kender du de pågældende spillere personligt?

“Nemanja Matić, the former Manchester United and Chelsea footballer, is a devout member of the Serbian Orthodox Church. He has been known to publicly display his faith and has been actively involved in supporting his community, including financing repairs for an Orthodox church in his hometown.“
Man er nødt til at forstå at spillere kan have religiøse eller politiske overbevisninger som gør at de ikke ønsker at spille med LGBT+ armbåndet.

Hvis religiøse tumper må være homofobiske i Guds navn, må vi andre så ikke også være anti-religiøse i rationalitetens navn?

Nogle af de ting LGBT+ arbejder på er bla. juridisk kønsskifte for børn

Og nogle af de ting, de aggressivt religiøse tumper arbejder på, er dødsstraf for homoseksualitet, dødsstraf for at være frafalden, og omskæring af piger. Og lovliggørelse af voldtægt hvis voldtægtsmanden gifter sig med ofret.

Når vi kan finde den slags grimme eksempler blandt de religiøse, så må det da være helt fint at være imod al religion, synes du ikke?

"LGBT+" er ikke en organisation eller en bevægelse. Det er en forkortelse, som dækker en række seksuelle minoriteter. Der er nogle folk derude, der arbejder for juridisk kønsskifte for børn, og det kan man selvfølgelig være imod. Men det er for hulen ikke alle lesbiske, bøsser, biseksuelle, transsekssuelle, og hvad der ellers ligger under "+" af queer, genderfluids, og hvad ved jeg.
Annonce